PAÜ Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları Denizli’de başlıyor

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getiren Ulusal Oyunlar, 11 Ekim’de Pamukkale Üniversitesi’nde başlıyor
2017-10-05 15:42:59

Pamukkale Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları Denizli’de başlıyor


Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getirerek toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin ulusal çaptaki en büyük organizasyonu olan Ulusal Oyunlar, 11 Ekim’de Pamukkale Üniversitesi’nde başlıyor. 3 gün sürecek oyunlara Türkiye’nin 32 ilinden 1.250 kişinin üstünde katılım bekleniyor.


Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, farklı bölgelerde düzenlediği etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.

 

Temelleri, 1982 yılında merhum iş adamı Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından düzenlenen ve ulusal çaptaki en büyük organizasyon olan Pamukkale Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları, 11-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Karma futbol, karma basketbol, karma voleybol, karma bocce, atletizm, masa tenisi, ve yüzme dahil toplam 7 branşta ter dökecek olan zihinsel engelli “özel sporcular”, turnuva coşkusunu doyasıya yaşayacak. Ulusal Oyunlar ’da bu yıl Türkiye’nin 32 ilindeki 89 farklı kurumdan gelen 600 Özel ve 160 Partner sporcu mücadele edecek. Organizasyona 300 gönüllü, 200 antrenör ve öğretmenin yanı sıra destek veren doktorlar, teknik branş sorumluları ve ailelerle birlikte 1.250 kişinin üstünde katılım bekleniyor.

 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:

Temelleri 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170’den fazla ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,7 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.

ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı