İHRACAT HEM SEVİNDİRDİ HEM ÜZDÜ

Denizli Sanayi Odası (DSO) Ekim ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun sunuş konuşmasıyla başladı.
2017-11-04 00:03:56

İHRACAT HEM SEVİNDİRDİ HEM ÜZDÜ

 

Denizli Sanayi Odası (DSO) Ekim ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun sunuş konuşmasıyla başladı.

 

Toplantıda Meclis üyelerine seslenen Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Yunan meslektaşının katıldığı Ege Ekonomik Forumu’na ilişkin izlenimlerini aktardı. Denizli’nin genel ekonomik verilerini aktaran Keçeci, meclis üyelerine hem sevindirici hem de üzücü haberler verdi.

 

İhracatta 2016 Yılının Olumsuz Etkileri Geride Kaldı

 

Denizli’nin Ekim ayında 285 Milyon Dolarlık ihracat yaptığını belirten Keçeci, “Gerek geçen sene Ekim ayına göre gerekse Eylül ayına göre ihracatta bir artış olduğu görülüyor. Ocak – Ekim kümülatif rakamlarına baktığımızda bu artışın dönemlik olmadığını da yakından görüyoruz.” diyerek meclis üyelerine sevindirici haberi verdi.

 

 

Eylül(bin $)

Ekim(bin $)

Ocak-Ekim (bin $)

2016

234.858

239.684

2.284.443

2017

244.478

285.933

2.493.536

 

 

 

 

 

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE

16,96%

 

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE

19,30%

 

 

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE KÜMÜLATİF

9,15%

 

 

İhracatta 8.Sıradan 9.Sıraya Düştük.

 

Artışların Denizli gibi tama yakın kapasiteyle çalışan bir sanayi kenti için yeterli olmadığını belirterek sözlerine devam eden Keçeci, “İhracatımız aylık bazda 300 Milyon Dolar’ın üstüne çıkmadıkça rehavete kapılmamız gerektiğini hep söyledik. Yıllardır Türkiye’nin 8. İhracatçı kenti olan Denizli, bu yerinde saymanın bedelini, 8. Sıradan 9. Sıraya düşerek ödedi. Sakarya, son zamanlarda sanayi yatırımlarının ciddi şekilde arttığı, OSB sayısının çoğaldığı ve ihtisas organize sanayi bölgelerinin ardı ardına açıldığı bir il. Bu nedenle ihracatta hem bizi hem de Manisa’yı sollayarak 7. sıraya yerleşmiş olmasını garipsemiyorum. Bilakis, Sakarya’da yatırımlar bu şekilde devam ederse, ilk 3’e de gireceğini düşünüyor ve Sakarya ilimizi kutluyorum.” dedi.

 

10.sırada bulunan Hatay’ın ise geçen yıla göre ihracatını yaklaşık 500 milyon $ artırmasına karşın Denizli’nin 163 milyon $ artırabildiğini belirten Keçeci, “Yeni yatırım olmadan ihracatımızı artırmamız çok zor. İhracatta, istihdamda atak yapmamız için yeni yatırım hikayelerine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

 

ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı