Reklamı Geç


BU SİSTEME ÖĞRENCİLER HAZIR DEĞİL

Adrese dayalı yerleştirme sistemini ilimize uyarladığımızda Pamukkale de öğrenci okul bulamazken, Merkezefendi’de ise okul öğrenci bulamayacaktır.
2017-12-28 14:35:56

O SINAV SİSTEMİNE DENİZLİ HAZIR DEĞİL

 

BU SİSTEM DENİZLİ DE ÇOK ZOR

 

Yanlış okullaşmanın bedelini öğrenciler ve veliler ödememelidir.

 

Şube Başkanı Kazım Tefçi ve Yönetim Kurulu üyeleri sendika binasında yaptığı bası açıklamasında;

 

Ortaokuldan liseye geçiş sisteminde yapılan değişiklikte Milli Eğitim Bakanlığı; tercihe bağlı ve adrese en yakın tercihin esas olacağını, öğrencilerin yüzde 90’nının kendi adresine dayalı bölgedeki okullara yerleştirmenin olacağını, okul türüne göre hiçbir öğrencinin istemediği başka bir okul türüne yerleştirilmeyeceğini belirtmiştir.

 

Bu sistem incelendiğinde, yeni sistemin omurgasını adrese dayalı yerleştirme oluşturmaktadır. Adrese dayalı yerleştirme sistemini ilimize uyarladığımızda Pamukkale de öğrenci okul bulamazken, Merkezefendi’de ise okul öğrenci bulamayacaktır.

 

Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerindeki okullaşma oranına baktığımızda arada çok büyük farkın olduğu görülmektedir. 337 Bin Nüfuslu Pamukkale ilçesinde; 6 adet Anadolu lisesi ve 8. Sınıftan mezun olacak 4400 öğrenci bulunurken, 287 bin nüfuslu Merkezefendi ilçesinde ise 11 adet Anadolu lisesi ve 8. Sınıftan mezun olacak 4500 öğrenci bulunmaktadır.

 

Pamukkale ilçesinde Karşıyaka, Dokuzkavaklar, Cumhuriyet, Hürriyet, Anafartalar, Deliktaş, Akhan, Fatih ve Kayhan mahallelerinde hiç Anadolu lisesi olmaması, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bu bölgelerde velileri başka okullara yönlendirecek ve ek külfet getirecektir. Merkezefendi de ise Üçler, Adalet ve Yenişehir bölgesinde 8 Anadolu Lisesi olması plansız okul dağılımının en net göstergesidir.

 

Yukarıdaki sonuçlar; yanlış eğitim yatırımlarının ilçeler arasındaki dengesiz dağılımını ortaya koymaktadır. Okullaşmanın sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan bölgelerde yığıldığı, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bölgelerde ise dezavantajlı bir durumun olduğu görülmektedir. Daha net bir ifadeyle diyebiliriz ki; okulların insanların nüfusuna göre değil kişilerin nüfuzuna göre yapıldığının göstergesidir.

 

Bu da yeni sınav sisteminin omurgasını oluşturacak olan adrese dayalı yerleştirmede ilimizdeki öğrenci ve velileri büyük sorunların beklediğinin göstermektedir.

 

Bu verilere bakarak yetkililere soruyoruz;

 

Pamukkale ilçesinde öğrencileri adrese dayalı olarak liselere yerleştirirken ne yapacaksınız?

 

Okulları Pamukkale ‘ye mi taşıyacaksınız, yoksa Öğrenciyi Merkezefendi’ye mi taşıyacaksınız?

 

Yetkilileri, öğrencilerin mağdur olmaması için şimdiden uyarıyoruz. Yanlış okullaşmanın bedelini öğrenciler ve veliler ödememelidir.

 

Bir diğer merak edilen konu ise sınav ile yerleştirme yapılacak olan tercihli okulların belirlenmesindir. Tercihli okul seçimlerinin hangi kriterler gözetilerek yapılacağı ayrı bir muammadır. Bu okulların belirlenmesinde okul yöneticilerinin idare ile olan ilişkilerine bakılarak değil de, objektif kriterlere göre yapılacağını ümit ediyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı