EKMEK ZAMMI HER AN KAPIDA

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, Denizli’de komisyon tarafından alınan karar ile 200 gram ekmeğin 1 TL’den satılacağını ve bunun gizli bir zam olmadığını belirtti.
2018-01-08 12:10:39

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karar ile 200 gram ekmeğin 1 TL’den satılmasıyla ilgili çalışma Denizli’de de uygulanacak. Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, Denizli’de komisyon tarafından alınan karar ile 200 gram ekmeğin 1 TL’den satılacağını ve bunun gizli bir zam olmadığını belirtti.


Türkiye’de ekmek israfının önüne geçmek amacıyla ekmeğin gramajı düşürülüyor. Alınan karar ile birlikte Türkiye genelinde 250 gram olan ve 1 TL’ye satılan ekmek, bundan sonra aynı fiyattan ancak 200 gram olarak satılacak. Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Denizli Ticaret Odası, Esnaf Odaları Birliği ve Denizli Fırıncılar Odası’nın içinde bulunduğu komisyon geçtiğimiz hafta toplanarak, Denizli’de 200 gram ekmeğin 1 TL’ye satılması için ortak karar aldı. Alınan karar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın onayı ve Esnaf Odaları Birliği’nin kararıyla yakın zamanda uygulamaya konulacak. 
 
DENİZLİ’DE DE UYGULANACAK 
Ekmek israfına yönelik 200 gram ekmeğin 1 TL’den satılması uygulamasının bakanlıktan gelen onay ile yakın zamanda uygulanacağını belirten Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, “Komisyon tarafından ortak karar ile Denizli’de de 200 gram ekmek yakın zamanda 1 TL’den satışa çıkacak. Bununla ilgili karar bakanlıktan gelecek yazı ve Esnaf Odası Birliği’nin kararı ile başlayacak” dedi.  
 
‘GİZLİ ZAM YOK’ 
Ekmeğin gramajının düşmesine rağmen fiyatının düşmemesinin halk tarafından ‘Gizli zam’ olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirten Karabadan, “Fırıncılarımız 2,5 yıldır ekmeğe zam yapmıyor. Girdi maliyetleri oldukça artmış durumda. Buna rağmen zam yapılmıyor ve israfı önlemek adına ekmek 250 gramdan 200 grama düşüyor. Bunu gizli zam olarak nitelendirmek yanlış” ifadelerini kullandı.  
 
‘300 BİN EKMEĞİN YÜZDE 10’U İSRAF EDİLİYOR’ 
Denizli’de merkezde 55, ilçelerde ise 200’e yakın fırının bulunduğuna dikkat çeken Bekir Karadaban, “Denizli’de 250’ye yakın fırınımız her gün 300 bin ekmek üretimi yapıyor ve bunu vatandaşa sunuyor. Denizli’deki ekmek iadelerine baktığımızda bu rakam yüzde 10 civarında. Kısacası Denizli’de her gün 30 bin ekmek israf oluyor” dedi. 
 
‘İSRAFIN ÖNÜNE GEÇECEK’ 
200 gram ekmek uygulamasının israfın da önüne geçeceğini belirten Karadaban, “Denizli’de tek başına yaşayan memur, öğrenci ve vatandaş sayısı yüksek oranda. Onun için insanlar yiyebilecekleri oranda ekmek alabilecekler. 200 gram ekmek ile birlikte Denizli’de ekmek israf oranının yüzde 3 ve 5’lere düşeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Ekmeğin normalde 100 gram olması gerektiğini ve bunun Avrupa ülkelerinde yaygın olduğunu vurgulayan Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, “Avrupa ülkelerinde ekmek 100 gram. B üzerinde farklı gramajlarda ekmekler bulunuyor. İnsanlar yiyecekleri kadar alıyorlar. Türkiye’de de israfın önüne geçmek için bence 100 gram ekmek üretilmeli” dedi. 
 
 
 
ALINTI HİZMETGAZETESİ
ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop