Büyükşehir ile daha yaşanılır bir çevre

İklim değişikliğinin gelecekte insan hayatına vereceği zararı en aza indirmek için bir süre önce "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ....
2018-06-08 20:38:55

Büyükşehir ile daha yaşanılır bir çevre

 

Denizli'nin iklim eylem planına Büyükşehir damgası

 

İklim değişikliğinin gelecekte insan hayatına vereceği zararı en aza indirmek için bir süre önce "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı için veri toplamaya yönelik ilk çalıştayını düzenledi.

 

Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakabilmek için "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda çalıştay düzenledi. Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı için veri toplamaya yönelik Dedeman Park Otel'de düzenlenen çalıştaya, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Mahmud Güngör, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Cem Bağcı ve davetliler katıldı. Değirmenci burada yaptığı konuşmada, proje ile iki ana amaçları olduğunu belirterek, "İklim değişikliği için Denizli'de uyum hedefliyoruz ve nihayetinde de sera gazı salımının azaltılmasını hedefliyoruz. Bu süre içinde Denizli'de sizlerle beraber, çalışma gruplarımızla, yönlendirme kurulumuzla pek çok faaliyetler yapacağız. Denizli'de eğitim faaliyetlerinden tutun da çalıştaylara kadar 14-15 ay boyunca iklim değişikliği konuşulacak" dedi.

 

Denizli, Türkiye'nin en temiz kenti

 

Çevrenin geçmişten kalan bir miras ve geleceğe bırakılacak en büyük sermaye olduğunu kaydeden Değirmenci, "Aslında Denizli özeline bakacak olursak çevre hassasiyeti konusunda hiç de azımsanmayacak noktadayız. Denizli bildiğiniz gibi Türkiye'nin en temiz kenti ödülünü alan bir kent. Denizli musluklarından içme suyu içilebilen ender kentlerden bir tanesi. Denizli'de atık suları doğaya bırakmıyoruz, son damlasına kadar arıtarak doğaya bırakıyoruz. Katı atıkların düzenli depolanmasını ve ayrıştırmasını yapıyoruz. Aslında Denizlimizin tamamını çevre anlamında planlamış durumdayız. Tıbbi atık tesisimizde sadece Denizli'deki değil bölgedeki illerden gelen tıbbi atıkları da bertaraf ediyoruz." İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver projesi ile Eylül 2019'da Denizli'de bir iklim eylem planı hazırlanacağını ve bir yol haritasının belirleneceğini ifade

eden Değirmenci, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakabilmek için çalışmaların süreceğini söyledi.

 

Ulusal çabalara yerelde katkı sağlanacak

 

Projenin toplamda 2 yıllık bir süreci kapsadığını işaret eden Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığından Proje Koordinatörü Berna Yılmaz ise, projenin yüzde 90'ının AB hibe destek programı kapsamında yapıldığını belirtti. Projenin genel amacının iklim değişikliği ile mücadele konusunda sera gazı salımınının azaltılmasına yönelik ulusal çabalara yerelde katkı sağlamak olduğunu kaydeden Yılmaz, "Aynı zamanda mevcut ve beklenen iklim değişikliğinin insan ve ekolojik sistemler üzerindeki etkilerinin azaltılarak bu etkilere uyum sağlanması projenin amaçlarındandır. Ayrıca en önemli hedeflerden bir tanesi belediye çalışanlarını bu konuda daha donanımlı hale getirmek" dedi. REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman da, gerek kamu gerekse özel sektör olmak üzere farklı kuruluşlarla işbirliği içerisinde projeler yürüterek Türkiye'nin ulusal çabalarına katkı sağmaya çalıştıklarını belirterek, İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver konulu sunumunu yaptı.

 

Yönlendirme Kurulu toplandı

 

Öte yandan proje kapsamında yerel kurum temsilcilerinden oluşan İklim Değişikliği Yönlendirme Kurulu toplantısı Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, başkanlığında gerçekleştirildi. Kurulun 1 yıl boyunca belirli aralıklarla toplanarak Denizli'nin geleceğine yönelik iklim alanında stratejilerinin belirlenmesi ve benimsenmesine katkı sağlayacağı belirtildi.

ETİKETLER :
Diğer BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı