BEYCESULTAN 5 BİN YILLIK TARİHE IŞIK TUTUYOR

Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü ve Arkeoloji Bölümü öğrencileri Çivril Belediyesi’nin düzenlediği “Beyce Sultan Gezisi’ne” katıldı.
2018-08-06 20:46:52
BEYCESULTAN 5 BİN YILLIK TARİHE IŞIK TUTUYOR
Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü ve Arkeoloji Bölümü öğrencileri Çivril Belediyesi’nin düzenlediği “Beyce Sultan Gezisi’ne”  katıldı.
Çivril Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü ve Arkeoloji Bölümü öğrencilerinin katıldığı “Beyce Sultan Gezi Programı” düzenledi. Öğrenciler, Denizli’nin Çivril ilçesinde Menteş ile Kocayaka Mahallesi arasında bulunan Beyce Sultan Höyüğü’nde yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceleme imkânı buldu. Kazı ekibinin başında yer alan Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eşref Abay, Beyce Sultan Höyüğü’nün geçmişe ışık tutan bir yer olduğunu belirterek, “Kalkolitik Çağ’dan Bronz Çağı’na, Selçuklu’dan Bizans İmparatorluğu’na çok geniş zaman diliminde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çalışmalar sonucu Beycesultan Höyüğü’nden çıkan eserler 5 bin yıllık geçmişe ışık tutmaktadır.” dedi. 40 kültür tabakasının yer aldığı Beyce Sultan Höyüğü’nün Büyük Menderes Irmağı ve onun kollarını oluşturan çayların suladığı verimli Çivril Ovası’nda yer aldığını da belirten Abay, “Beycesultan yerleşiminde, özellikle Geç Tunç Çağ döneminde çok büyük bir şehir olduğunu, doğu - batı yönünde uzanan metre genişliğinde caddelerle bölündüğünü ve bu caddelerin arasında çok iyi parsellenmiş iki katlı evlerin olduğunu ortaya çıkardık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇİVRİL haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı