PAÜ ÖĞRENCİLERİ MİRYOKEFALON SAVAŞI İZİNDE

Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu öğrencileri Çivril Belediyesi’nin düzenlediği Miryokefalon Savaşı İzinde Kültür Gezisi’ne katıldı.
2018-08-07 20:34:14

MİRYOKEFALON SAVAŞI İZİNDE 
Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu öğrencileri Çivril Belediyesi’nin düzenlediği Miryokefalon Savaşı İzinde Kültür Gezisi’ne katıldı.
Çivril Belediyesi Kültür hizmetleri kapsamında Miryokefalon Savaşı İzinde Kültür Gezisi, tertip edildi. Programa Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu öğrencileri katıldı. Çivril Belediyesi tarafından organize edilen kültür gezisinde öğrenciler Anadolu’da Türk hakimiyetinin kabul edildiği Miryokefalon Savaşının kazanıldığı Çivril ilçesi topraklarında yer alan Düzbel civarı ve Küfü Çayı’nın bulunduğu mevkide incelemelerde bulundu. Denizli’den erken saatlerde yola koyulan öğrencilerin ilk durağı medeniyetlere ilk beşiklik eden Tunç dönemine kadar 5 bin yıllık bir tarihe ışık tutan Beyce Sultan Höyüğü oldu. Ardından çay molası veren öğrenciler Anadolu’nun tapusunun alındığı Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olarak kabul edilen Düzbel civarı ve Küfü Çayı’na doğru hareket etti. Gezi ekibinde yer alan Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kılıç, 17 Eylül 1176 yılında meydana gelen Miryokefalon Savaşı’nın Anadolu Türk tarihinin ikinci büyük savaşı olduğunu belirterek; Bu savaşın nerede meydana geldiği, kuvvetlerin nerede çarpıştığı, hangi yolları takip ederek savaş alanlarına geldikleri konusu bugün farklı farklıbölgelerden çıkan iddialı seslerle devam etmektedir Ancak bu iddiaya sahip kişilerin ortaya koymuş oldukları kaynakların ve tarihi kaynaklarda geçen arkeolojik buluntuların ayrıca bu kaynaklarda geçen coğrafi betimlemelerin gözden geçirilmesi suretiyle bu savaşın çivril ilçesi sınırları içerisinde meydana geldiği artık kesinlik kazanmıştır.” dedi. Niketas’ın kaynaklarında da savaşın Çivril sınırları içinde olduğunun altını çizen Kılıç; “Niketas’ın kaynaklarında adı geçen geçidin güneyden kuzeye doğru uzanması, geçidin uzunluğu, kıvrımlar çizmesi, zikzaklı menderes çizmesi, yedi yarığın bulunması yada bu geçide gelmeden önce geçen Homa adı bundan önceki Dinar Hiroya adı ondan önceki Colessae, Laodikya en son Alaşehir üzerinden geçmiş bütün bu coğrafi isimler eski antik kentlerin adları ve buradaki coğrafi betimlemeler savaşın bu alanda olduğuna kadar bize kuvvetli deliller sunmaktadır başkaları bu noktada ne tür iddialarda bulunurlarsa bulunsunlar sadece bunların yaptığı coğrafi bir kopyalamadır. şeklinde konuştu Geziye katılan öğrenciler Anadolu’da Türk hakimiyetinin kabul edildiği Miryokefalon Savaşının kazanıldığı yerleri daha yakından görme imkanı sağlayan Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven’e teşekkürlerini sunarak, geziden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kültür Gezisi doğa harikası olan Gümüşsu Şelalesi’nde çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇİVRİL haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı