Reklamı Geç


BAYANLAR, DENİZLİ’DE BEYAZ YAKALI DEVRİMİ YAPTI

Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Denizli’nin değişik bölgelerinde bulunan büyük ve küçük sanayi kuruluşlarının çoğunda bayan üstdüzey yönetici sayısında artış var.
2018-08-08 15:45:02

 

BAYANLAR, DENİZLİ’DE BEYAZ YAKALI DEVRİMİ YAPTI

Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Denizli’nin değişik bölgelerinde bulunan büyük ve küçük sanayi kuruluşlarının çoğunda bayan üstdüzey yönetici sayısında artış var.

Denizli’de beyaz yakalı  diye bilinen üstdüzey bayan yönetici sayısında artış görülmeye başladı. Birçok işletmede müdür, genel müdür, alım-satıp ve diğer bölümlerin başına gelen bayan yöneticiler disiplinli, ciddi ve mesleğinde başarı grafiğini hızla yükseltiyor. Azim Tekstil üretim sorumlusu Sibel Tahtalı da onlara örnek.

Tekstil firmasında üretim yönetiminden sorumlu  Sibel Tahtalı  konuyu yakından takip ediyor. Tahtalı , haber merkezimize verdiği bilgide;  Daha önce  bayanlar geri hizmetlerde çalışıp, tekstilde makine başı ve diğer işleri yaparken yönetim kadrosu erkeklerin elindeydi.Birçok işletmede çaycı , ayakcı paketci, temizlik ve benzeri işler yaparlardı. Dikiş, overlok  ve ince işcilik dediğimiz işlerde çalışan bayanlar maalesef uzun yılar hep geri planda, alt kademede çalıştı. Zamanla erkeklerin hegemonyası kırılarak bayanların da yetki alabileceği, sorumluluk sahibi olabileceği görüldü dedi.

Sadece sanayi ticari alanda kendisini sınırlamayan bayanlar hizmet sektörü, dernek vakıf ve diğer alanlarda da başa çekiyor

Bayan olmak daha önce  dezavantajdı

Beyaz yakalı denilen üst düzey yönetimde bayan olmak gerçekten zordu. Bayanların  fiziki yapı ve toplum yapısı ile birlikte kültürümüzdeki bazı olumsuzluklar sebebiyle kendi içine kapalı kaldığı, aile desteğini tam alamadıkları için uzun süre  geri planda kaldıklarını belirten Sibel Tahtalı “ Ne zaman ki bazı işletmelerde bayanlara sorumluluk verildi, sorumluluk alan bayanlar işlerini mükemmel yaptı , işte o zaman bayanların önünü açıldı. Şimdi birçok fabrikada birçok atölyede ve birçok kuruluşda bayanlar ön plana çıkmaya başladı. Pazarlama, satın alma , çeşitli idari müdürlükler gibi  erkeklerin üstünlüğünde olan bölümler bayanların da yetki alanına girdi. Görev alan bayanlar da işini mükemmel ve titizlikle yapmaya başladı dedi.

Bayanlar, aile şirketlerinde yer almaya başladı

Aile şirketlerinde beyaz yakalı dediğimiz gurupda önceliğin hep erkeklerde olduğu dönemin geride kaldığını belirten Tahtalı gelecekten umutlu. Tekstil fabrikasında üretimden sorumlu yöneticilik yapan Tahtalı “ Son 3-4 yıldır aile işletmelerinde kızların da söz hakkı doğdu. Okuyup bilgi sahibi olan yada kendisini iyi yetiştiren bayanlar evlerde oturmak yerine işletmelerin belirli bölümlerinin sorumluluğuna alarak daha iyi sonuçlar vermeye başladı. Evde ütü, yemek temizlik ile uğraşmak yerine kadınların da sanayi alanında, ticaret alanında  sorumluluk alıp başarıyla yerine getirebileceklerini gösterdiler” dedi.

Eş parası ve hazır yemek sıkıntı veriyor

 

Beyaz yakalı dediğimiz yönetici bayan sayısısı ticari hayattan farklı alanlarda da kendisini gösteriyor. Son yıllarda ev hanımları kendisine evden dışarı atarak üretime katılmak istiyor diyen Sibel Tahtalı “ birçok sanayici işadamının eşi  üretime katılıyor. Fiziki üretim, fikir üretimi, hizmet üretimi gibi  değişik bölümlerde kendisini gösterdiler. Fabrikada olmasa bile derneklerde vakıflarda ve değişik etkinliklerde bayanlar ön plana çıktı. Eş parası yemek, evde  tüketici olmak, ev işleri ile yetinmeyen bayanlar içindeki canavarı dışarıya çıkarmaya başladı.Bayanlar daha üretken daha proğramlı ve yaratıcı oluyor.  Bayanlar  daha pratik zekaya sahip ve cesaret denen olgu küçümsenemez.

Haber Erol Kes

ETİKETLER : Denizli denizli haberleri Fetö denizlispor Beşiktaş Fenerbahçe Galatasaray Türkiye Pamukmkale merkezfendi Gürlesin subaşıoğlu Tavas Buldan Acıpayam Çal Çameli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı