HAZIR GİYİMCİLERDEN ORTAK DEKLARASYON

Hazır Giyim Sektör Kurulu Üyesi Olan AKHİB, DENİB, EHKİB, İHKİB ve UHKİB’den “Kur Fırtınası”na Karşı “Üretim-İhracat-Birlik Deklarasyonu
2018-10-16 14:22:52

Hazır Giyim Sektör Kurulu Üyesi Olan AKHİB, DENİB, EHKİB, İHKİB ve UHKİB’den “Kur Fırtınası”na Karşı “Üretim-İhracat-Birlik Deklarasyonu”

 

• Küresel bir takım aktörlerin de devreye girmesiyle son dönemde Türk Lirası’nın değerini düşürmeye yönelik girişimleri büyük bir şaşkınlık ve ibretle izliyoruz.

 

• Türkiye ekonomisinin iç dengelerinden kaynaklanan bir takım sorunları olabilir. Ancak DÖVİZ KURLARININ GELDİĞİ NOKTAYI SADECE İÇ DİNAMİKLERLE İLE İZAH ETMEMİZ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR.

 

• Bilindiği gibi dünyada şiddeti giderek artan bir ticaret savaşı var. Türkiye’miz 70 yıla yakın müttefiklik ilişkisi bulunan ve stratejik ortağı ülke tarafından bu savaşın cephelerinden biri haline getirilmek isteniyor. Tamamen spekülatif temelli, doğrudan ülkemizi, ekonomimizi ve dolayısı ile halkımızı hedef alan bu girişimleri müttefiklik ve stratejik ortaklıkla bağdaştıramıyoruz.

 

• BİZLER HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BU SÜREÇTE DE DEVLETİMİZİN, HÜKÜMETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ VE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. Üreten, ihraç eden ve cari açığın kapatılmasına her yıl 14 milyar dolar katkı sunan hazır iç giyim sektörünün temsilcileri olarak sorumluluğumuzun farkındayız.

 

• TÜRKİYE VE SEKTÖRÜMÜZ BENZER SORUNLARLA DAHA ÖNCE DE KARŞI KARŞIYA KALDI. ORGANİZASYON GÜCÜMÜZ, OLAYLARA ÇÖZÜM ODAKLI BAKIŞIMIZ VE ORTAK AKILLA O GÜNLERİ BAŞARI İLE ATLATTIK. EKONOMİMİZ BUGÜN ÇOK DAHA SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE OTURUYOR. MEVCUT SIKINTILARI ELBİRLİĞİ İLE AŞACAĞIMIZDAN HİÇBİR KUŞKU DUYMUYORUZ. 

 

• BİZLER GELİNEN BU SÜREÇTE GÖREVİMİZİ BİLİYORUZ. HER ŞEYDEN ÖNCE BUGÜN GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRME, BİRLİK OLMA ZAMANI. EL ELE, OMUZ OMUZA VERİP DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ VE DAHA ÇOK İHRACAT YAPACAĞIZ. HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ OLARAK BU KONUDA ZATEN ÖNCÜYÜZ. YILLIK 17 MİLYAR DOLARLIK İHRACATIMIZ VAR. BU YIL 19 MİLYAR DOLARLIK İHRACATLA REKOR KIRACAĞIZ VE CARİ AÇIĞIN KAPATILMASINA KATKIMIZI 16 MİLYAR DOLARA ÇIKARACAĞIZ.

 

• Ekonomi yönetiminin bu süreçte kur fırtınasını dindirme yönünde aldığı önlemleri ve yapılan hamleleri yakından takip ediyoruz. Reel ekonominin mevcut fırtınayı asgari hasarla atlatabilmesi ve kalıcı etki oluşmaması için gerekli önlemlerin zaman geçirilmeden alınmasını bekliyoruz.

Bu çerçevede;

 

• Döviz kurlarının bir an önce istikrara kavuşabilmesi için sıkı para politikasına geçilmeli;

• İç piyasada dövizle ticareti sınırlayacak önlemler en kısa sürede yürürlüğe konulmalı,  mal ve hizmet ticareti ile kiralamalarda TL teşvik edilmeli,

• Önceki yıllarda döviz ile kiralama yapıp bugün borcunu yüksek kur nedeni ile ödeyemeyenlerin cezasız erken tahliyesi sağlanmalı,

• Döviz kredisi kullanan ihracatçıların üzerinde oluşan kur baskısını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmalı;

• Reel sektörün üretim kapasitesi korunmalı. Piyasalara verilecek güven ile mevcut durum fırsata çevrilmeli, yatırımlar hızlandırılmalı ve üretim arttırılmalı;

• Hazırgiyim ihracatımızın yüzde 72’sini gerçekleştirdiğimiz AB ile ilişkiler yeni bir üyelik perspektifi çerçevesinde olumlu bir zemine kavuşturulmalı.

• Başta hazır iç giyim ve konfeksiyon olmak üzere tüm sektörlerde yapısal dönüşüm tamamlanmalı;

• Çeşitli nedenlerle ertelenmek durumunda kalan ekonomik reformlar, fırtınanın dinmesinin ardından hızla hazırlanarak uygulamaya geçirilmeli;

• Eğitim alt yapısı ekonomik dönüşümü gerçekleştirecek donanımda insan gücünü yetiştirecek şekilde yeniden yapılandırılmalı. 

 

BİZ İNSANIMIZA, ÜLKEMİZE VE GELECEĞE İNANIYORUZ. BU İNANÇLA BİRLİĞİMİZİ PERÇİNLEMEMİZ, DAHA ÇOK ÜRETİP DAHA ÇOK İHRACAT YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ. ÜLKEMİZ İÇİN, MİLLETİMİZ İÇİN, SEKTÖRÜMÜZ İÇİN BAŞARMAK ZORUNDAYIZ VE HİÇ ŞÜPHESİZ BAŞARACAĞIZ.

ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop