DÜNYADAKİ EN ESKİ ÖRGÜ DOKUMA ÇİVRİL’DE

Prof.Dr. Eşref Albay, Behice Sultan kazılarında bu evlerden birinde Dokuma tarağı, ağırşak hatta dokuma parçaları bulunması sonucunda da Beyce Sultan Höyüğü’nde Dünyadaki en eski el örgü dokuma örneklerine ulaştık.
2018-09-06 08:54:07
DÜNYADAKİ EN ESKİ ÖRGÜ DOKUMA ÇİVRİL’DE
Çivril 22. Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali etkinlikleri kapsamında “Çivril ve Beyce Sultan Höyüğü Tarihi” konulu panel düzenlendi.
Beş bin yıllık geçmişe ışık tutan ve birçok medeniyete beşiklik eden Beyce Sultan Höyüğü ile ilgili panel düzenlendi. Çivril 22. Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen bu panelde Çivril ve Beyce Sultan Höyüğü tarihi konuları yer aldı. Çivril Kütüphane Salonu’nda gerçekleşen programa Beyce Sultan Kazı Başkanı Prof. Dr. Eşref Abay ve  Beyce Sultan Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu Konakçı konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, beş bin yıllık bir tarihe ışık tutan Beycesultan Höyüğü’ndeki arkeolojik kazıların 2007 yılından beri sürdürüldüğünü ifade ederek şöyle devam etti:  “ Bu yıl höyüğün doğu ve batı konisinde iki ayrı sektörde kazı çalışmaları gerçekleştirdik. Doğu konideki çalışmalar M.Ö 2000 ila 1650 yıllarını kapsayan Orta Tunç Çağı yapıları üzerine olurken, batı konideki çalışmalar M.Ö. 1650 ile 1550 yıllarını kapsayan Genç Tunç Çağı’nın erken evresi yapıları üzerineydi. Kazı çalışmaları sonucunda Doğu konide son derede düzenli bir mimariye sahip evsel mekânlar ortaya çıkardık. Yapıların içinden depolama ve işlik alanları gibi günlük yaşam ile ilişkilendirebilecek alanlar tespit ettik. Batı konide ise büyük bir istila sonucu tamamıyla yanmış ve terk edilmiş olan yapılar üzerinde araştırmalar sürdürdük. Bu senenin en heyecan verici bulgusu, bu evlerden birinde açığa çıkardığımız dokuma alanları oldu. Dokuma tarağı, ağırşak hatta dokuma parçaları bulunması dönemi itibariyle bu yerleşim alanını özgün kılıyor. Araştırmalar sonucunda da Beyce Sultan Höyüğü’nde Dünyadaki en eski  el örgü dokuma örneklerine ulaştık. Burada konuşma yapan Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven, Beyce Sultan Höyüğü, Denizli’nin en eski yerleşim alanlarından bir tanesidir. Bu topraklar 5000 yıl kesintisiz birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Hocalarımız önderliğinde bize düşen ne varsa yapmaya çalışacağız. Buranın değerini daha da artırmak için önümüzdeki dönemlerde önce ilçemize arkeo park ardından müze kazandırmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Programın sonunda konuşmacılara Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven tarafından plaket takdim edildi. 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇİVRİL haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı