ZEYTİNYAYLASI'NDA SU KAÇIRILIYOR İDDİALARINA CEVAP GELDİ

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ZEYTİNYAYLASI VE SU KAYNAKLARI İLE İLGİLİ BAZI MUHTARLARIN AÇIKLAMASI VE BASINDA ÇIKAN HABERLERE CEVABEN YAPILAN AÇIKLAMADA ŞUNLARA YER VERİLDİ
2018-09-12 21:18:34

Son günlerde basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde Zeytin Yaylası mevkiinde bulunan kaynak suyunun tamamının Orman Bölge Müdürlüğünce borularla taşınarak bahçe sulaması ve lojmanlarda kullanılacağı, su kaynağının kuruyacağı, çevre ve yaban hayatına olumsuz etkisi olacağı, arkeolojik sit alanlarının zarar göreceği iddia edilmektedir. Bu iddialar kesinlikle doğru değildir.

Zeytin Yaylası bölgesinde aynı dereyi besleyen birçok kaynak suyu vardır. Haberlere konu kaynak suyu bunlardan sadece biridir ki bu kaynakta 4 litre/saniye su bulunmaktadır. Basında çıkan haberlerin aksine suyun kesinlikle tamamı değil 4 litrelik suyun sadece 1 litresi (1 lt/sn) alınacak kalan 3 litre (3 lt/sn) ise kaynağında bırakılarak yöredeki diğer su kaynakları ile birlikte yaban hayatı biyolojik çeşitlilik ve dere vejetasyonunun devamını sağlanacaktır. Özetle bu çalışmalar neticesinde yörede hiçbir su kaynağı kurutulmayacak veya yok olmayacaktır.

Alınan suyun nerede kullanılacağına gelince haberlerin aksine; alınan su ile öncelikle 1. Derecede orman yangını riski taşıyan ve en çok yangın çıkan Denizli şehir merkezine yakın ormanlarda çıkacak yangınlara ilk müdahaleyi gerçekleştiren yangın helikopteri ve diğer yangın arozözlerinin su ikmalini sağlamak için inşa edilecek yangın havuzunun su ihtiyacı karşılanacaktır.

Bunun yanında alınacak su Zeytin Yaylasını Çamlık Şehir Ormanına bağlayan yol(yürüyüş yolu) güzergâhından getirilecek olup, yol güzergâhında içinde 1’inci, 2’inci 3’üncü çeşmelerinde bulunduğu bütün kurumuş çeşmelere su verilerek sportif yürüyüş yapan vatandaşların ve bu bölgedeki yaban hayatına da hizmet verilmiş olacaktır. Getirilen suyun bir kısmı ile de kendilerine her şeyimizi borçlu olduğumuz tüm Şehitlerimizin adını yaşatmak hayır ve dua ile anılmasını sağlamak için Çamlık Şehir Ormanında Çamlık Şehitler Çeşmesi adıyla bir çeşme yapılarak Denizli halkının kullanımına sunulacaktır.

Bu su ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan tahsis ve uygun görüşler alınmıştır. Çalışma alanının Sit alanıyla ilgisi de yoktur.

Olayın tamamı bundan ibaret iken kendilerini çevreci olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmekte gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır.

Bunun en önemli göstergeleri;

1-İdaremize müracaat eden ilgili muhtarlara gerek idaremizde, gerekse arazide yerinde, suyun tasarrufu ile ilgili bilgi verilmesine özellikle 4 litrelik kaynağın 1 litresinin alınarak 3 litresinin yerinde bırakılacağı izah edilmesine rağmen Muhtarlarca basının ve Kamuoyunun suyun tamamının alınacakmış gibi yanlış bilgilendirilmesi,

2-Ekli fotoğraflarda ve yerinde görüleceği üzere aynı mevkide aynı kanyona akan haberlere konu su kaynağının eş değerin de başka su kaynakların da bulunmasına rağmen bu mevkide sadece söz konusu su kaynağın olduğunun iddia edilmesidir.

Orman Bölge Müdürlüğü olarak beklentimiz resmi makamlarca yapılan açıklamaların dikkate alınması, maksatlı yapılan yönlendirmelere itibar edilmemesidir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

 

DENİZLİ ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı