ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNDEKİ MİHENK TAŞI, MAKİNA TEKNOLOJİSİDİR…

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, makina teknolojisi gelişmemiş, milli teknolojisini yola koymamış ülkelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesinin mümkün olmadığını belirterek ....
2018-11-16 16:47:03

ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNDEKİ MİHENK TAŞI, MAKİNA TEKNOLOJİSİDİR…

 

Makina sektörünün içerisinde bulunduğu son durumu değerlendiren Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makina teknolojisi gelişmemiş, milli teknolojisini yola koymamış ülkelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesinin mümkün olmadığını belirterek “Kurtuluşumuz milli teknolojidedir. Gelişimin mihenk taşlarından biri ise makine teknolojisidir ” dedi.

Dövizdeki yükselişin, ihracata dayalı desteklerin istenilen düzeyde olmamasının, yerli makina sanayine yönelik desteklerin yetersizliği, Eximbank ve diğer bankaların kredilerindeki artışın makina sanayisini ciddi oranlarda etkilediğini vurgulayan MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı “Kıpırdayamaz duruma geldik. Sesimize kulak verilmeli ve hızla çözüm üretilmesi için harekete geçilmelidir” dedi. İşletmelerimizde kullanılan enerjinin, işverene maliyet olarak ciddi bir yük olduğunu , bununla ilgili sanayiciyi korumaya yönelik önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Yerli teknolojisiz kalkınma olmaz…

Gelişmiş ülkelerin kalkınma süreçlerine bakıldığında, en önemli etkenin yerli teknolojiye verdikleri önemden kaynaklandığının çok net bir şekilde görülebileceğini de sözlerine ekleyen MAKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Gelişmiş birçok ülke, yerli teknolojiye ve makine teknolojisine verdiği önem sayesinde hedefine ulaşmıştır. Türkiye’nin de aynı rotayı izlemesi şarttır. Bunun için de, yerli makine sanayisinin ve teknolojisinin üzerindeki yüklerin hafifletilmesi gerekmektedir. Eximbank ve diğer bankaların kredilerini düşürmesi, özellikle yerli üretici ve alıcılara yönelik KOSGEB desteklerinin uygun hale getirilmesi ve haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Dünya pazarlarında yer bulmak için fuarlara katılıyoruz. Devletin finansal destek veren kuruluşları katkılarını sınırlı tutmaktadır. Örneğin yurtdışı fuarlarında makinacıların stant taleplerini 100 m2 ile sınırlamakta, bu da yetmezmiş gibi, desteği yüzde 60’ta bırakmaktadır. Hem destek oranı hem de büyük makinalarla fuarlara katılmak zorunda olan biz makine üreticileri için stand m2 oranları yetersiz kalmaktadır.”

İthalat yapan değil, ihracat yapan korunmalıdır…

Bugüne bakıldığında, son zamanlarda iyice artan ve konkordato ilan eden firmaların yüzde 90’ını bulan kısmı ithal edip ihracat yapan firmalarından oluştuğuna da dikkat çeken MAKSİAD Başkanı Sarı “ Rakamlar yalan söylemez. Konkordato ilan eden firmaların büyük bölümü ithal edip ihracat yapan firmalardan oluşuyor. Bu ülke ithal ederek değil, kendi teknolojisini ve makinasını ihraç ederek kalkınabilir. Bunun için de, zor şartlar altında milli teknoloji ve makina üreten firmalar büyük oranda desteklenmelidir” dedi.

Ortadoğu ülkelerinde sıkıntı yaşıyoruz…

Son olarak, Ortadoğu ülkelerine yönelik ihracat faaliyetlerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını da dile getiren MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, çoğu Ortadoğu ülkesinde başta vize ücretleri, süreleri ve bunun gibi bir çok alanda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu ülkelerde ki ticari yaptırımlarla boğuşmak için adeta savaşmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda da, ilgili devlet kurumu yetkililerinin, zaman kaybetmeden gereğini yapmasını istiyoruz, dedi ; bu açıklamalarımız dikkate alınmaz ise gelecek günlerde bizleri daha zor günler ve zor şartlar bekliyor, diye sözlerine ekledi

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı