ÜCRETLİ POŞET KANUNU ESNETİLDİ...KORKMAYIN !

Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy yeni yılda 25 kuruşa satılması planlanan poşet uygulamasıyla ilgili meyve, kargo ve kuru temizleme poşetleri ile manav, şarküteri ve ekmek reyonunda poşetler ücretsiz olacak" dedi.
2018-12-30 17:03:04

Kanunda Değişiklik Bazı Poşetler Ücretsiz Olacak

 

Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy yeni yılda 25 kuruşa satılması planlanan poşet uygulamasıyla ilgili meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet gruplarının ücretlendirmeye tabi olmayacağını, 1 Ocak'tan itibaren manav, şarküteri ve ekmek reyonunda poşetler ücretsiz olacak" dedi.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019'dan itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Ücretlendirme uygulaması kapsamı dışında kalan plastik poşetler ise;

Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dâhil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler,

Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler,

Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler,

Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler,

Kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler,

Kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazadan alınan ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetlerdir.

Plastik poşetler, faaliyet türü ne olursa olsun, uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tekstil, oyuncak, elektronik, gıda ve benzeri tüm satış noktalarında 1 Ocak 2019'dan itibaren asgari 25 kuruş olarak ücretlendirileceğini açıkladı.

"HER BİR POŞETİN SATIŞINDA 25 KURUŞ TALEP EDİLECEK"

Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz." diye konuştu.

Plastik poşetlere uygulanacak taban ücretin ise her yıl piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan Ambalaj Komisyonunun önerisi dikkate alınarak, Bakanlık tarafından belirleneceğine işaret eden Büyüksoy, belirlenen asgari ücretin altında ücret uygulanamayacağını dile getirdi.

POŞETTE BARKOD ZORUNLULUĞUNA 31 MART'A KADAR SÜRE VERİLECEK

Plastik poşetlerin ücretli satışında barkod kullanımına değinerek, "Satış noktalarında ücretlendirmeye tabi olan plastik poşetlerin 1 Ocak itibarıyla barkodlu olarak sunulmasını da zorunlu hale getirdik. Ancak stoklarında barkodsuz plastik poşet olan satış noktalarını da mağdur etmemek için barkodsuz poşetlerin kullanımını 31 Mart 2019'a kadar gerçekleştirmesine de imkan tanıdık." ifadelerini kullandı. Bu düzenleme ile kişi başı plastik kullanım miktarının önümüzdeki yıl sonuna kadar halihazırdaki değer olan 440 adetten 90 adete indirilerek %90 oranında azaltılması hedeflenmektedir dedi.

Plastik Poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 türklirası idari para cezası verilecektir.

Öte yandan bu düzenlemeler doğrultusunda yapılacak izleme, kontrol, denetim faaliyetleri ise Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce yapılacağını bildirdi.

kaynak..internethaberleri

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı