ZİRVE YÜRÜYÜŞÜNDE FACİADAN DÖNÜLDÜ

Denizli'de bir gurup doğa yürüyüşcüsü tarafından başlatılan macera gezisi dikkatsizlik ve kurallara uyulmadığı için facia ile sonuçlanıyordu. Maceraseverler bu hatayı kaburga kırıklarıyla atlattı. Yetkililer hala konuya duyarsız, kim dur diyecek ?
2019-04-22 20:53:17

Dağ ve doğa sporlarında başıboş, kuralsız, dost-ahbap ilişkisi ve nasıl belirlendiği  belli olmayan parkurlar..  son dönemde artış yaşanan tırmanış ve doğa yürüyüşlerinde yetkililere haber vermeden, gurup yada oluşum adıyla yapılan  etkinliklerde sık sık kaza haberleri, dereye uçma, yamaçtan tüşme, kaybolma....yaşanırken  bu etkinlikleri düzenleyenlerin yeterli hassasiyet göstermemesi nedeniyle kurtarma timleri sık sık işbaşı yapıyor. (bilgisi ve tecrübesi ile yerlel makamlara bilgilendirenler istisna)

Faciadan dönüldü

Denizli de hafta sonu yapılan doğa yürüyüşünde bir vatandaş facianın ucundan döndü. Maceracı ve Doğa sporları seven Lenin dağına tırmanma başarısı da gösteren Gülcan Çeşmeli'nin de aralarında bulunduğu bir gurup arkadaşı hafta sonunu değerlendirmek için Karcı dağı yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş kolunda bulunan Hasan Sırma isimli doğa sporcusu  zemine tutunamayarak 200m aşağı hızla kayarak uçurumun kenarında kaya ve ağaca çarparak durabildi. DAK, AFAD ve 112 ekibinin yanısıra usta maceracı Ümit Şıracı da arama kurtarma ekiplerine destek verdiği öğrenildi.

Olayla ilgili gelen iddialar arasında ise kayarak zemine çakılmaktan son anda kurtulan  doğa yürüyüşcüsünün eksik ve hatalı malzeme kullandığı, yürüyüşü organize eden yetkili yada o yürüyüş gurubuna hareket ettiren  kişinin eksik malzeme ile o yürüyüşe katılmaya izin vermemesi gerektiği bellirtiliyor.

 Zirveye yakın yerde karlı ve buzlu zeminde yürüyüş yapan sporcunun baton ve kazma kullanılması gerekirken  baton kullanmamanın en önemli rizk olduğu gelen bilgiler arasında. Yürüyüş düzenleyen yönetici ve  bilgi sahibi  idarecinin bunu bilmesine rağmen eksik hatalı malzemesi olan katılımcıya ekipde yer vermemesi gerektiği, bu tür kararların en hassas konu olduğu ve en küçük hatanın can kaybına malolacak kazalara sebebiyet yaratabileceği de  iddialar arasında.

Haber Merkezi

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı