MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK, SAĞLIK BAKANINI TERLETTİ

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk , Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle 2 ayrı konuda yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi . Toplamda 20 soruya cevap isteyen Öztürk'ün soruları ağırlığını koruyor
2020-09-18 14:34:10

YASİN ÖZTÜRK , KOVİD-19 İLE MÜCADELE VE ÖNLEMLER KONUSUNDA SAĞLIK BAKANLIĞI’NI YAKIN TAKİBE ALDI

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk , Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle 2 ayrı konuda yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi .

Türkiye’de hızla artış gösteren salgın sürecinde önemli noktalara değinen Öztürk ilk soru önergesinde ambulans konusunu ele aldı ; sağlık dağıtması gereken ambulansların eğer gerekli tedbirler alınmazsa tam bir virüs bulaştırma ve ölüm aracı haline geleceğini ifade eden İYİ Parti milletvekili Türkiye’de illere göre ambulans sayılarını , bu sayının yeterli olup olmadığını , normal vakalarda kullanılan ambulanslar ile Kovid-19 hastaları için kullanılan ambulansların ayrılıp ayrılmadığını sordu . Yasin Öztürk ayrıca ambulanslar her görev sonrası dezenfektasyon işlemine alınıyor mu ? Bu süre ne kadar ? Her merkezde bu imkan var mı ? Sorularına cevap istedi .
Yasin Öztürk’ün ambulanslar hakkında hazırladığı yazılı soru önergesi şu şekilde :

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
 
Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 16.09.2020
 
  Yasin ÖZTÜRK
                      Denizli Milletvekili
 
 
 
1- Ülkemizde kamu ve özel olmak üzere kullanım amaçlarına göre toplam kaç adet kullanılabilir ambulans vardır?
2- Ambulansların illere göre dağılımı nedir?
3- AB standartlarında ambulans başına düşen nüfus ne kadardır? Bu oran ülkemizde ne durumdadır?
4- Ambulans başına düşen kişi ortalama sayısının altında bulunan il ve ilçeler hangileridir?
5- Covid 19 nedeniyle diğer hastalar ve salgın vakaları için kullanılan ambulanslar ayrılmış mıdır?
6- Tüm ambulanslar her vaka sonrası dezenfekte edilmekte midir? Bir ambulansın dezenfektasyon süresi nedir? Her ilde ve ilçede dezenfektasyon alt yapısı mevcut mudur? İmkan olmayan il ve ilçeler için ne gibi önlemler alınmıştır?
7- Filyasyon çalışması sonucu ambulans dezenfektasyonu yapılmaması sebebi ile virüs bulaşan sağlık personeli ve hasta var mıdır?
8- Ambulans hizmetlerinde çalışan kaç sağlık personelinde Covid 19 vakasına rastlanmıştır? Bu hastalık sebebiyle vefat eden ambulans hizmetlerinde çalışan personel sayısı ne kadardır?
9- Kamu hastanelerinde hizmet veren ambulans sayısı yeterli midir? Bakanlığınızın gündeminde yeni ambulans alımı bulunmakta mıdır?

Yine Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlamasını istediği diğer bir yazılı soru önergesinde ise Kovid-19 testlerini mercek altına alan Yasin Öztürk testlerin yapılma şeklini ele aldı , özel hastanelerde yapılan testlerin ücretsiz olması durumunda kamu hastanelerindeki yığılmanın azalacağını ifade eden Öztürk ayrıca yayınlanan günlük tablodan kaynaklı kamuoyunda meydana gelen tedirginliklerin açığa kavuşturulmasını , yayınlanan rakamların nasıl elde edildiğinin şeffaf bir şekilde izah edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi .
Çok önemli soruların yer aldığı ve vatandaşların gerçekleri öğrenmesi adına cevaplanması gereken 2. Soru önergesi ise şu şekilde :


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 16.09.2020
 
  Yasin ÖZTÜRK
                      Denizli Milletvekili
 
1- Covid 19 vakalarının tespitine yönelik olarak, ülkemizde kaç ilde ve kaç merkezde test yapılmaktadır?
2- Ülkemiz genelinde kaç özel sağlık kuruluşunda Covid 19 testi yapılmaktadır?
3- Özel sağlık kuruluşlarında Covid 19 testi için ne kadar ücret alınmaktadır? Bu testler özel kuruluşlarda neden ücretsiz yapılmamaktadır? Bu testlerin kamu hastanelerindeki yığılmayı önlemek üzere, özel sağlık kuruluşlarında da ücretsiz yapılması yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
4- Bakanlığınızca günlük açıklanan test ve vaka sayılarına özel sağlık kuruluşlarında yapılan test ve vaka sayıları da dahil edilmekte midir?
5- Günlük açıklanan hasta vakaları sadece hastanede tedavi görenleri mi kapsamaktadır? Evde tedavileri devam eden Covid 19 vakaları da günlük açıklanan hasta sayılarına dahil edilmekte midir?
6- Son dönemde sadece olası vaka tanımına girenlere test yapılmasının gerekçesi nedir? Bir kişiye test yapılması için hangi kriterler aranmaktadır?
7- Temaslıların tamamına ve risk gruplarına test yapılmakta mıdır?
8- Testi negatif çıkmasına karşı, tomografi ve diğer testlerde Covid 19 olduğu tespit edilen vaka sayısı ne kadardır? Bu kişiler de, Bakanlığınızca açıklanan vaka sayılarına dahil edilmekte midir?
9- Covid 19 testi pozitif çıkan vakalara, karantina ve tedavi süreci sonrası tekrar test yapılmamasının nedeni nedir? Bu vakaların hastalığı atlattıklarına ve risk oluşturmadıklarına test yapılmadan nasıl karar verilmektedir?
10- Bakanlığınızın elinde bulunan test kiti sayısı ne kadardır? Artan vakalar dikkate alındığında test kiti sayısı yeterli midir? Uzun vadede test kiti sayısında yetersizlik yaşanmaması için ne tür önlemler alınmıştır?
11- Covid 19 testi pozitif çıkan hastalara, tedavi süreci sonrasında tekraren test yapılmamasının nedeni Bakanlığınızın elindeki test kiti sayısının yetersiz olması mıdır?

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Sonnokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı