Reklamı Geç

DENİZLİ'DE NAR HASADI BAŞLADI

Denizli’nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesinde bugünlerde tatlı bir koşuşturma devam ediyor. Her karış toprağından bereket fışkıran Irlıganlı’da turfanda Nar hasadı başladı.
2020-09-24 09:21:17

Denizli’de Nar Hasadı Heyecanı Yaşanıyor

Denizli’nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesinde bugünlerde tatlı bir koşuşturma devam ediyor. Her karış toprağından bereket fışkıran Irlıganlı’da turfanda Nar hasadı başladı.

İlimizde faaliyet gösteren tarımsal ürün ihracatçılarından Mevlüt Erarslan 2020 yılı nar hasadından çok memnun olduklarını ifade ederek Avrupa’dan gelen talepten memnun olduklarını söyledi.

Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli’nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi hızlı bir şekilde artırmaktadır.

İlimiz nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2. Türkiye'de 4.sırada yer almaktadır. İlimizde 23.724 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçelerinden yaklaşık 3 ton/dekar arasında olup 43.775 ton ürün alınmaktadır.

İlimizde nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir.

İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları v.b. projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların %70-80'i başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Ukrayna'ya ihraç edilmektedir.

ETİKETLER : Denizli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Sonnokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı