Reklamı Geç

BAŞKAN ÇAVUŞOĞLU, DİL BAYRAMI VE ECZACILARI UNUTMADI

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 26 Eylül Türk Dil Bayramı ve ayrıca Eczacılar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Çavuşoğlu, "Dilimizi korumalı ve onu en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmalıyız" dedi.
2020-09-25 14:11:08

 

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 26 Eylül Türk Dil Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Çavuşoğlu,  "Dilimizi korumalı ve onu en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmalıyız" dedi.

26 Eylül 1932 tarihinde toplanan Türk Dil Kurultayı ile birlikte Türk Dil Bayramı'nın kutlanmaya başladığını belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu,  “Milli kültürün geliştirilmesi için milleti oluşturan kişiler arasında konuşulan dilin; sade, anlaşılır ve zengin olması gerektiğine inanan Atatürk, Türk Dilinin yabancı sözcük ve kuralların istilasından kurtarılıp milli ve çağdaş bir dil haline getirilmesi amacıyla 12 Temmuz 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyetini (Türk Dil Kurumu) kurmuştur. Türk Dil Kurumu halk dilindeki sözcükleri toplayarak derlemeler meydana getirdi. Türkçe sözlük hazırladı. Dil insanları; tarihi ve kültürel bağlarla bir araya getiren insan ve dünya arasında bir köprüdür. Ülkenin kültür birliğini sağlayan milli karakter ve kimliğinin temelini oluşturan o toplumun dilidir.  Dilimizi geliştirerek korumak, millet olarak geleceğimizi de güvence altına almak demektir" dedi.

Türkçe'nin Osmanlı döneminde Arapça ve Farsça'nın etkisinde kaldığını, bu gün de bir çok yabancı kelimenin Türkçe'ye monte edilerek dilimizin yozlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Atatürk; milletlerin doğuşu, sürekliliği, bağımsızlığı ve yükselişi ile dil arasındaki bağı çok iyi gördüğü için; tarih konusunda olduğu gibi dil konusuna da büyük önem vermiştir. Dili, siyasal bağımsızlığın bir parçası sayan Büyük Önder, Türk Dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet kuruluşlarının dikkatli ve ilgili olmasını istemiştir. Dil, milletlerin ortak değeri, kültürel mirasıdır. Dil birleştiren, bütünleştiren, aynı duyguyu yaşamamıza olanak veren en temel öğedir. Dilimizi korumalı ve en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu duygularla 26 Eylül Türk Dil Bayramını kutluyorum" diye konuştu.

Eczacılar Günü

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, yazılı bir basın 25 Eylül Eczacılık Günü’nü kutladı. Özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde eczacıların sorunlarının daha da arttığını belirten Çavuşoğlu, "CHP olarak eczacılarımızın onurla yürüttükleri meslekleri daha iyi şartlarda yerine getirebilmeleri için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.

Yaşadığımız pandemi sürecinde, eczacıların toplum sağlığının korunması ve sağlık sistemimizin etkin bir şekilde işlemesi amacıyla gecesini gündüzüne katarak, büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "İktidar tarafından birçok haksızlığa uğratılan eczacılar, bir yandan da sağlıkta yaşanan şiddetin mağdurları olmaktadır. Kurum eczacılarına yönelik ayrımcılık ve ücret adaletsizliği de iktidar partisinin mesleğe bakışını ortaya koymaktadır. Eczaneler, hastanelerin adeta vezneleri gibi çalışmakta, bu nedenle eczacılarla vatandaşlar karşı karşıya gelmektedir. İktidar partisinin her alanda olduğu gibi, meslek örgütlerini dinlemeyen, bilirkişilerin görüşlerini önemsemeyen, plan ve programı göz ardı eden anlayışı neticesinde, plansız ve programsız bir şekilde açılan eczacılık fakülteleri nedeniyle ülkemizde ihtiyacın çok ötesinde eczacılık mezunu bulunur hale gelmiştir. Bu durum hem çalışan eczacıları zorda bırakırken hem de yeni mezun olmuş meslektaşlarının çalışma hayatına dahil olabilmelerinin önüne engel olarak çıkmaktadır" diye konuştu.

 

Sağlık emekçileri eczacıların sorunlarının artarak devam ettiğini ve çözüm beklediğini sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, "Bu doğrultuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak eczacıların onurla yürüttükleri mesleklerinin huzurla sürmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstermekteyiz. Bu talep ve duygularla, 25 Eylül Eczacılık Günü’nü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Sonnokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı