JANDARMADAN KUSURLU TRAKTÖRLERE OPERASYON

DENİZLİ Jandarması traktörlerin gece şartlarında görünmesini sağlayan reflektör ve flaşörlü lambanın takılması içinn “OLMAZSA OLMAZ” diyerek eksikliklerin tespiti halinde tereddütsüz cezai işlem uygulanmıştır.
2020-09-25 14:21:30

JANDARMA “OLMAZSA OLMAZ” HUSUSLARI DENETLEDİ

“ TRAKTÖRDE REFLEKTÖR, FLAŞÖRLÜ LAMBA VE KORUMA ÇERÇEVESİ, MOTOSİKLETTE KASK OLMAZSA OLMAZ”

 

Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik timleri tarafından sorumluluk bölgesindeki traktör ve motosiklet kazalarının ve bu kazalardaki ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi maksadıyla 18 Eylül 2020 ve 24 Eylül 2020 tarihlerinde bu araçlara yönelik özel denetim uygulanmıştır.

Traktörlerin denetiminde olmazsa olmaz olarak nitelendirilen arkadan görünmeyi sağlayan üçgen reflektörler ile flaşörlü lamba (sarı çakar lamba), 2001 yılından sonra üretilen traktörlerde zorunlu olan, devrilme sırasında sürücünün traktörün altında kalarak ölmesini engelleyen koruma çerçevesinin bulunup bulunmadığı, motosiklet ve motorlubisiklet sürücülerinde ise olmazsa olmaz olarak kabul edilen kask takılı olup olmadığı kontrol edilmiştir.

Özellikle traktörlerin gece şartlarında görünmesini sağlayan reflektör ve flaşörlü lambanın takılmamasının başkalarının canına mal olduğu belirtilerek, yukarıda belirtilen “OLMAZSA OLMAZ” eksikliklerin tespiti halinde tereddütsüz cezai işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda yapılan denetimlerde (31) motosiklet (28) traktör sürücüsü hakkında cezai işlem uygulanarak (18) motosiklet (12) traktör trafikten men edilmiştir.

Yapılan analizlerden Denizli İl J.K.lığı sorumluluk bölgesinde 2020 yılında meydana gelen ölümlü kazalardan (3)’üne traktörlerin karıştığı, üç kazada da sürücülerin devrilen traktörün altında kalarak hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. 2001 yılından sonra üretilen traktörlerde koruma çerçevesinin zorunlu olduğu belirtilerek, çiftçilerimizin ağaçlara takıldığı gerekçesi ile koruma çerçevesini indirdikten sonra yola çıkarken kaldırmadıklarından veya tamamen söktüklerinden dolayı kazada hayatını kaybettikleri,

Motosiklet sürücülerinin veya arkalarında oturan yolcuların ise kazada %45 oranında ölümleri azaltan kask kullanmadıklarından dolayı baş bölgesini sert zeminlere çarpmaları neticesinde ölümlerin meydana geldiği tespit edilmiştir.

Kazaların ve yaşanan can kayıplarının azaltılması amacıyla bu tür denetimlerin aralıksız devam edeceği belirtilerek, traktör ve motosiklet sürücülerinin “OLMAZSA OLMAZ” eksiklikler ile yola çıkmamaları, aksi halde karşılaşacakları cezai yaptırımlar ile mağdur olabilecekleri belirtilmiştir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Sonnokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı