Reklamı Geç


Özkan, Mecliste “Zeybekler Günü”nü kutladı

Zeybekler Günü” sebebiyle AK Parti Denizli Milletvekili Özkan, bu özel gün için Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı…
2017-05-18 19:24:49

Özkan, Mecliste “Zeybekler Günü”nü kutladı

 

“Zeybekler Günü” sebebiyle AK Parti Denizli Milletvekili Özkan, bu özel gün için Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı…

Konuşmasına Tavas Zeybeği şiiriyle başlayan Denizlili Vekil, Zeybeğin yöresel anlamına ve vatandaşlar arasındaki önemine değindi.

Zeybeğin, Davaz Ovası’nın en önemli figürü olduğunu belirten Özkan, Tavas ilçesi ile tarihsel geçmişi olmasının ötesinde aziz milletin derinlikli kimliğini yansıttığını söyledi.

Zeybeğin daha iyi anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için “Zeybekler Günü”nün ilan edildiğini belirten Özkan, ‘Zeybek’ tarifini ise şu sözlerle anlattı: “Tipik Anadolu köylüsünü temsil eden Zeybek; Ege yöresinde köy ve çiftliklerde yaşayan Türklere verilen isimdir. Zeybekler, Anadolu Selçuklu Döneminde Denizli-Aydın ve Muğla yöresinde yolların güvenliğini sağlayan bir çeşit askerlerdir. Ege’deki kurtuluş mücadelesi, zeybekler başı Efeler komutasında başlatılmış ve kazanılmıştır. Zeybekler, canlarını ve yüreklerini ortaya koyarak Kuva-i Milli’ye ruhu içinde en ön safta yerlerini almışlardır.”

Zeybekler’in haksızlığa ve zorbalığa karşı çıkan, topluma yararlı yiğitlerden oluştuğunu ifade eden Av. Cahit Özkan, “Zeybek kültürünün yaşatılması ve yeni nesillerimize aktarılması amacıyla belirlenen ‘Zeybekler Günü’nün de, birlikte yaşama kültürümüzü, milli değerlerimizi geliştireceği şüphesizdir.” ifadelerini kullandı.

16 Mayıs gününün Tavas ilçemizin milli mücadele günü olduğunu belirten Özkan, bu günü “Zeybekler günü” ilan eden ve yaşatan Tavas Belediye Başkanı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

ETİKETLER : Denizli Denizlispor Fetö Subaşıoğlu Merkezefendi Pamukkale Erol Kes Gürlesin Sonnokta Son Nokta Denizli haberleri Denizliden haberler son dakika Sarayköy Tavas Acıpayam Çal Kale Honaz
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER

E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Son Nokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2018 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Gazi SOFT Haber Yazılımı