EKONOMİK PANORAMA


Bu makale 2017-06-22 11:13:51 eklenmiş ve 40833 kez görüntülenmiştir.

Bilindiği üzere; ülkemiz son 1 yıl içerisinde büyük badirelere atlattı. Bunları sırasıyla hatırlayacak olursak; 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü, Bitmek Bilmeyen Terör Belası,
1 yıldır devam eden Olağanüstü Hal durumu, 100.000 aşkın kamu görevlisinin meslekten ihracı, binlerce işyerine kayyum atanması, her yönüyle yıpratıcı referandum süreci, Suriye’deki kaotik durum ve ülkemizdeki 3.5 milyonu aşkın mülteci, sınır hattımızda yaşanan gerilim, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan sıkıntılar ve son olarak Katar’a uygulanan ambargoda Türkiye’nin sergilediği tutum.

Tüm bu yaşanan gelişmeler, ülkemiz ekonomisini de derinden etkilemektedir. Özellikle  2016 yılının son çeyreğinden itibaren döviz kurlarında büyük bir yükselme meydana gelmiş ve ülke ekonomisi uzun bir aradan sonra ilk defa küçülme yaşamıştır. Bunlara bağlı olarak da, işsizlik oranı önemli ölçüde artmış, işverenler vergi ve sigorta ödemelerini yapamaz duruma gelmişlerdir.

Hükümet, bu hususta önlem alabilmek için af üstüne af, yapılandırma üstüne yapılandırma uygulamaya başlamıştır. Son 5 yılda 5 ayrı yeniden yapılandırma yasası çıkarılmıştır. 7020 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırma Yasası” bunların şimdilik sonuncusudur. Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırması için başvurular, 30 Haziran 2017 tarihinde sona eriyor.

Afların yanısıra, işletmelere yönelik onlarca teşvik ve muafiyet uygulamasına rağmen, işletmelerimizin ekonomik dar boğazdan kurtulamaması, ekonomimizin iyi sinyaller vermediğinin bir göstergesidir.

Her ne kadar ülke ekonomisini yönetenler, ekonomimiz iyi durumda ve daha da iyi olacak deseler de, durumun öyle olmadığı; esnafımızın, sanayicimizin, işçimizin, memurumuzun, vatandaşlarımızın uzunca bir süredir yüzünün gülmediği çok açık.

Aslında esas sorun, ekonominin birinci gündem maddesi olamamasından kaynaklanıyor.
30 Yıl önceki gazete manşetlerine baktığınızda, bugünden bir farkı yok. O zaman da, terör kol geziyor, ekonomik sıkıntılar yaşanıyor, siyasi çekişmeler hiç bitmiyor. İşte bu sarmaldan bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

 

Reçete belli; herşeyden önce ekonomi birinci gündem maddesi olmalı. Ülke kaynakları doğru ve etkin kullanılmalı. Baskı ve zorlamayla değil, üretimi artırarak reel anlamda işsizlik sorunu çözülmeli. Af yasalarından vazgeçilip, vergi ve sigorta konusunda köklü değişiklikler yapılmalı. İş dünyası kredilerle değil, artık gerçek anlamda rahat bir nefes almalı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

YAZARLAR
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı

Tüm Gazete Manşetleri Oku

Tüm Gazete Manşetleri Oku

HABER ARŞİVİ
- -

Denizli Sonnokta Gazetesi
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Son Nokta Gazetesi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı