3 BİN 400 YOLCU UÇAĞI HAVALANLARINDA YATIYOR

3 BİN 400 YOLCU UÇAĞI HAVALANLARINDA YATIYOR

Kısıtlamalar hava yollarına vurdu. Uçaklar eski günlerini özlüyor., Seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesine bağlı olarak hava trafiği de hareketlendi. Ama havacılık sektörü hâla zor durumda.

Seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesine bağlı olarak hava trafiği de hareketlendi. Ama havacılık sektörü hâla zor durumda.

Avrupa´nın çeşitli havalimanlarında korona krizinden dolayı hâla yaklaşık 3.400 yolcu uçağı yerde bekleyerek yeniden hizmete alınmasını bekliyor. Avrupa hava trafiği denetleme kurumu Eurocontrol´a göre, bu sayı, krizden önceki 2019 yılındaki sayılara göre iki kat daha büyük.

2019 yılında 1.470 kullanılmayan uçak ile o zamana kadar geçerli bir rekor kırılmıştı. Bu sayı, 2020 ilkbaharındaki kapanma sırasında 7.200´e kadar çıkmıştı.

Eurocontrol tarafından verilen bilgilere göre seyahat ve tatil talebinin yazın genellikle çok daha yüksek olmasından dolayı normal yıllarda da yerde bekleyen uçak sayısında büyük mevsimsel farklar yaşanıyor.

Mayıstan bu yana 800 uçağın yeniden hizmete alındığını kaydeden Eurocontrol, durumun yaza doğru artık iyice normale gittiğini ve bu eğilimin daha da güçleneceği beklentisi içinde olduğunu ifade etti. 

kaynak alıntı  https://www.turizmgazetesi.com/haber/avrupa-da-hala-3-bin-400-yolcu-ucagi-yerde-bekliyor/80777?utm_medium=email&utm_source=EmailMarketing&utm_campaign=(A)+++Patlad%C4%B1+denilen+rezervasyonlar+2019%E2%80%99un+yar%C4%B1s%C4%B1