BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN ORTAKM İSRAİL KINAMASI

BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN ORTAKM İSRAİL KINAMASI

İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınını ve müslümanlara yapılan şiddeti Türkiye’de Barolar ortak bir biliri ile kınadı.

İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınını ve müslümanlara yapılan şiddeti Türkiye’de Barolar ortak bir biliri ile kınadı.

 
 

Türkiye’ye genelinde 72 Baro yönetimi tarafından imzası bulunan baro başkanları ortak basın açıklaması yaptı.

İsrail’in, Filistin halkına karşı sürdürdüğü ve insanlıkla,  uluslararası teamüllerle , savaş hukuku ile bağdaşmayan, bu haksız saldırısının  uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırılığını hep birlikte dile getirmekle İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı bu saldırıyı kınadı.

İsrail’in, Mescidi Aksa’ da gerçekleştirdiği bu saldırıyı kınamak, bu saldırının karşısında durmak;  hukuka aykırılığın, savaş  suçunun, insan hakları ihlallerinin karşısında durmak demektir.

Kudüs sorunuyla ilgili özellikle 1967’den bu yana BM’de alınan çok sayıdaki kararda; “Kudüs’ün uluslararası bir statüye sahip olduğu, İsrail’in Kudüs’ü işgalinin tanınmadığı, İsrail’in şehrin statüsünü ihlal eden bütün girişimlerinin geçersiz olduğu” sürekli olarak tekrarlanmıştır. Lakin BM tavsiye-uyarı-kınama gibi kararlarının yanında sürece yalnızca tarafları müzakereye davet ederek müdahil olmuştur. Oysaki BM’nin sürekli olarak tarafları uzlaşmaya davet etmek yerine, gerektiğinde yaptırım uygulayabilecek şekilde sürece daha etkin dâhil olması gerekmektedir. Kısacası BM’nin sadece birtakım kararlar alarak sorunun adil bir şekilde çözülmesini sağlayamadığı açıktır; yapılması gereken, bu kararların uygulanmasını mümkün kılacak adımlar atmaktır.

İsrail bu insanlık dışı saldırısı ile taraf olduğu Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni, bağlayıcı BM Güvenlik Konseyi Kararlarını, savaş bölgelerinde ve işgâl altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 Cenevre Sözleşmelerini, İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi’ni ihlâl etmektedir.

İsrail devletinin 4 gündür Mescidi Aksa’ da sivil halka karşı saldırıda bulunması, İsrail’in bir devlet gibi değil, bir terör örgütü gibi davrandığını da gözler önüne sermektedir. İsrail, Filistin topraklarında insanlık suçu işlemektedir.

 
Hatta BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ifade ettiği gibi, Kudüs’te yaşananlar insan hakları ihlalinden öte tam anlamı ile bir savaş suçudur.

İsrail kolluk kuvvetlerinin , sivil halka karşı kullandığı orantısız güç, İsrail’in hakkı olmayan yere tecavüzü ve müdahalesi kabul edilemez .

Evrensel tüm hukuk metinlerinde güvence altına alınmış yaşam hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü, ibadethane dokunulmazlığını  hiçe sayarak  saldırıda bulunan İsrail devletini kınamak bırakın her hukukçunun her insanın boynunun borcudur.

İsrail devleti uluslararası kararlara , sözleşmelere saygı duymasını  öğrenmeli , buna aykırı davranışlarının hesabını da uluslararası arenada vermelidir .

İsrail’i işgal ettiği  Filistin topraklarındaki yasadışı uygulamalarını   sonlandırmaya  ve bölgede gerginliği  ve hukuksuzluğu artıracak   hareketlere son vermeye davet ediyoruz .

4 gündür, İsrail’in, Filistin halkına karşı sürdürdüğü ve insanlıkla,  uluslararası teamüllerle , savaş hukuku ile bağdaşmayan, bu haksız saldırısının  uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırılığını hep birlikte dile getirmekle İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı bu saldırısını aşağıda imzası bulunan baro başkanları  olarak şiddetle  kınıyoruz.

1.ADANA BAROSU BAŞKANI
2.ADIYAMAN BAROSU BAŞKANI
3.AFYONKARAHİSAR BAROSU BAŞKANI
4.AĞRI BAROSU BAŞKANI
5. AKSARAY BAROSU BAŞKANI
6.AMASYA BAROSU BAŞKANI
7. ANKARA BAROSU BAŞKANI
8. ARDAHAN BAROSU BAŞKANI
9. ARTVİN BAROSU BAŞKANI
10. AYDIN BAROSU BAŞKANI
11. BALIKESİR BAROSU BAŞKANI
12.BARTIN BAROSU BAŞKANI
13.BATMAN BAROSU BAŞKANI
14.BİLECİK BAROSU BAŞKANI
15.BİNGÖL BAROSU BAŞKANI
16.BOLU BAROSU BAŞKANI
17.BURDUR BAROSU BAŞKANI
18.BURSA BAROSU BAŞKANI
19.ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI
20.ÇANKIRI BAROSU BAŞKANI
21.ÇORUM BAROSU BAŞKANI
22. DENİZLİ BAROSU BAŞKANI
23.DÜZCE BAROSU BAŞKANI
24.EDİRNE BAROSU BAŞKANI
25.ELAZIĞ BAROSU BAŞKANI
26.ERZİNCAN BAROSU BAŞKANI
27. ERZURUM BAROSU BAŞKANI
28. ESKİŞEHİR BAROSU BAŞKANI
29.GAZİANTEP BAROSU BAŞKANI
30. GİRESUN BAROSU BAŞKANI
31. GÜMÜŞHANE-BAYBURT BÖLGE BAROSU BAŞKANI
32. HAKKARİ BAROSU BAŞKANI
33. HATAY BAROSU BAŞKANI
34.IĞDIR BAROSU BAŞKANI
35.ISPARTA BAROSU BAŞKANI
36.İSTANBUL BAROSU BAŞKANI
37.KAHRAMANMARAŞ BAROSU BAŞKANI
38.KARABÜK BAROSU BAŞKANI
39.KARAMAN BAROSU BAŞKANI
40.KARS BAROSU BAŞKANI
41.KASTAMONU BAROSU BAŞKANI
42.KAYSERİ BAROSU BAŞKANI
43.KIRIKKALE BAROSU BAŞKANI
44.KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANI
45.KIRŞEHİR BAROSU BAŞKANI
46.KOCAELİ BAROSU BAŞKANI
47.KONYA BAROSU BAŞKANI
48.KÜTAYHA BAROSU BAŞKANI
49.MALATYA BAROSU BAŞKANI
50.MANİSA BAROSU BAŞKANI
51.MARDİN BAROSU BAŞKANI
52.MERSİN BAROSU BAŞKANI
53.MUĞLA BAROSU BAŞKANI
54.MUŞ BAROSU BAŞKANI
55.NEVŞEHİR BAROSU BAŞKANI
56.NİĞDE BAROSU BAŞKANI
57.ORDU BAROSU BAŞKANI
58.OSMANİYE BAROSU BAŞKANI
59.SAKARYA BAROSU BAŞKANI
60.SAMSUN BAROSU BAŞKANI
61. SİNOP BAROSU BAŞKANI
62.SİİRT BAROSU BAŞKANI
63.SİVAS BAROSU BAŞKANI
64.ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANI
65.TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI
66. TOKAT BAROSU BAŞKANI
67. TUNCELİ BAROSU BAŞKANI
68.UŞAK BAROSU BAŞKANI
69.VAN BAROSU BAŞKANI
70. YALOVA BAROSU BAŞKANI
71.YOZGAT BAROSU BAŞKANI
72.ZONGULDAK BAROSU BAŞKANI