ÇAL FOTOĞRAF YARIŞMASINA HAZIR MISINIZ ?

ÇAL FOTOĞRAF YARIŞMASINA HAZIR MISINIZ ?

Çal’da 4 mevsim doğa, kültür, turizm ve geleneklerimiz” konulu fotoğraf yarışmasında Çal ilçesinin tanıtımına ve sosyo-kültürel ve sanat dokusuna katkıda bulunmak amaçlanıyor

ÇAL BELEDİYESİ

FOTOĞRAF YARIŞMASI

 

YARIŞMANIN ADI: “Çal’da 4 mevsim doğa, kültür, turizm ve geleneklerimiz”

YARIŞMANIN AMACI: Çal ilçesinin tanıtımına ve sosyo-kültürel ve sanat dokusuna katkıda bulunmak.

YARIŞMA TAKVİMİ: Yarışmaya katılmak isteyen amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, 9 Nisan Cuma gününden itibaren 5 Temmuz 2021 tarihine kadar en az 1, en fazla 5 fotoğraf ile katılabilirler. Fotoğraflar, bası[email protected] adresine mail yoluyla gönderilecek. Yarışmaya katılanlar fotoğraflara kendi isimlerini yazacak. Örnek; (Hatıce Sumbul_1) şeklinde fotoğraflara isim verilecek. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ karakterleri kullanılmamalıdır.

YARIŞMANIN JÜRİSİ: Jüri isimleri alfabetik sıraya göre yazılmıştır. Jüride Adnan Tatar, Bekir İnce, Emel Güley, Hasan Hayta, Muhammet Karaçay, Sabih Güzel ve Zeki Akakça yer almaktadır. Jüri, değerlendirmesini 10 Temmuz Cumartesi günü yapacak ve dereceye giren fotoğrafları belirleyecek.

ÖDÜLLER: Yarışmada birinciliği elde edecek olan fotoğrafa 4 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncülüğü elde edecek fotoğrafa ise, 1000 TL para ödülü verilecek. Ayrıca, mansiyon dalında da 10 fotoğrafa 500’er TL ödül verilecek.

YARIŞMANIN SEKRETERYASI: Yarışmanın sekretaryasını Çal Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yapmaktadır. İlgili: Hatice Elvan (0538 644 3154) Hüdai Atay (0538 772 2993)

 

YARIŞMANIN ŞARTNAMESİ

1- Yarışmayı Çal Belediyesi düzenlemektedir. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Her katılımcı yarışmaya en fazla 5, en az 1 fotoğraf ile katılabilir. Yarışmaya, geçmiş tarihlerde çekilen fotoğraflar ve yeni çekilecek fotoğraflarla katılmak mümkündür. Yarışmaya renkli yada siyah-beyaz fotoğrafla katılınabilir.

2- Yarışmaya Çal Belediyesi çalışanları, jüri üyeleri katılamaz. Yarışma, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.

3- Yarışmaya katılacak olan fotoğrafların Çal ilçesi sınırları içinde çekilmesi zorunludur. Daha önce değişik yarışmalarda ödül alan fotoğraflar ve yarışmalara katılan fotoğraflar bu yarışmaya katılamaz.

4- Yarışmaya renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar katılamaz. Ayrıca, cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir. İnsansız ya da insanlı hava aracı ile çekilen fotoğraflar kabul yarışmaya girebilecek.

5- Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları kabul edilebilir oranda, fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı

değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır. Panoromik fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

6- Katılımcı Çal Belediyesi’ne yarışma için gönderdiği fotoğrafları tümüyle kendisine ait olduğunu, kendisi tarafından çekildiğini ve tüm izinlerin alındığını kabul eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

7- Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

8- Yarışmaya başkasının fotoğrafı ile katılım olursa, kural ihlali sayılır. Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcı olursa, elde ettiği ödül ve unvan geri alınır. Ayrıca, böyle bir durum olursa telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

9- Çal Belediyesi, yarışmada ödül alan ve ödül kazanamayan tüm fotoğrafları internet ortamında, sosyal medyada ve yaygın medya da kullanım hakkına sahiptir. Ayrıca, fotoğrafların çoğaltılması, sergilenmesi hakları da Çal Belediyesi’ne aittir. Eser sahibi, yarışma öncesi verdiği fotoğrafı kullanma iznini daha sonra geri alamaz, telif hakkı ile maddi-manevi talepte bulunamaz.

10- Ödül ve sergileme alan fotoğraflar, çevre ve muhteva sınırı olmadan Çal Belediyesi’nin tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılır.

11- Yarışmaya katılacak fotoğraflar JPEG formatında 150-300 dpi çözünürlükte olacaktır. Fotoğrafların boyutları 2 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi geçmemelidir.