DENİZLİ BAROSU İRANLILAR İÇİN AYAĞA KALKTI

DENİZLİ BAROSU İRANLILAR İÇİN AYAĞA KALKTI

Denizli’de 20 Mart 2021 tarihinde Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle İranlı 4 mülteci, 05.04.2021 tarihinde idari gözetim altına ...

Denizli’de 20 Mart 2021 tarihinde Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle İranlı 4 mülteci, 05.04.2021 tarihinde idari gözetim altına alınmışlardır. Gözaltı gerekçesi olarak “basın açıklamasına katılmaları” ve “pankart tutmaları” gösterilmiştir. Bu nedenle, haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiş ve Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmüşlerdir.

 

Anayasanın  34 maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. Maddesi ve Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 21. Maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı herkesin sahip oluğu bir haktır. Ancak bu haklarını kullandıkları hakları gasbedilmiş; hem de bu hakları sebebiyle  haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiştir.

 

Ülkelerine geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike altında olacakları açık bir şekilde görülen kişiler hakkında Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur. Denizli Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerimiz ile 6 ay idari gözetim kararının kaldırılması ve sınırdışı kararının iptal edilmesi için dava açılması yönünde adımlar atılmıştır.

 

Mültecilerin sınır dışı kararından vazgeçilmesi için durumun takip olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

 

DENİZLİ BAROSU BAŞKANLIĞI

GÖÇ VE İLTİCA KOMİSYONU-ADLİ YARDIM KOMİSYONU