GENÇLİK SPOR’DA 2020’DEN AKILDA KALANLAR

GENÇLİK SPOR’DA 2020’DEN AKILDA KALANLAR

2020 yılı dünyada olduğu gibi Denizli’de de korona virüsün (Covid-19) gölgesinde geçti. Pandemiye rağmen devam eden bazı organizasyonlarda Denizlili milli sporcular elde ettikleri başarılarla gururumu

GENÇLİK SPOR’DA 2020’DEN AKILDA KALANLAR

2020 yılı dünyada olduğu gibi Denizli’de de korona virüsün (Covid-19) gölgesinde geçti. Pandemiye rağmen devam eden bazı organizasyonlarda Denizlili milli sporcular elde ettikleri başarılarla gururumuz oldu.

 

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi süreci ülkemize ve ülke sporuna da yansıdı. Geride kalan yılda Denizlili sporcuların uluslararası başarılarını ve Denizli’de gerçekleşen organizasyonları Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sizler için derledi.

 

İBANOĞLU’DAN YENİ YIL MESAJI

"Denizli Yılı" düşüncesi ile 2020 yılına şehir olarak kenetlenip çok güzel hayallerle başladıklarını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, ancak Mart ayından itibaren dünyanın alışık olmadığı bir pandemi süreci ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Pandemi döneminde yurt dışından gelen vatandaşlarımızı karantina sürecinde ağırlayan öğrenci yurtlarının sadece gençlerimizin değil, bütün milletimizin yuvası olduğunu gördüklerini söyleyen İbanoğlu, bu süreçte kurum olarak maske üretiminden, vefa destek ekiplerine, 112 Acil Çağrı görevlendirmelerine kadar devletimizin süreci etkili şekilde yönetmesinde katkı sağladıklarını belirtti.

Denizlili sporcuların uluslararası alanda elde ettikleri başarılarla gururlandıklarını ifade eden İbanoğlu, bu başarıların yeni yılda da artarak sürmesi dileğinde bulundu. Denizli halkının spora hayatlarında daha fazla yer verdiklerini söyleyen İbanoğlu, yeni yılın pandeminin son bulacağı, sağlıklı günlerde gençlerimizle kucaklaşacakları, milletimiz için sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yıl olmasını diledi.

 

İşte 2020’den Yansıyanlar

 

MEHMET AVCIL’DAN REKOR ÜSTÜNE REKOR

Ocak ayında gerçekleşen Naim Süleymanoğlu Büyükler Ferdi Türkiye Halter Şampiyonasında 96 kg.da podyuma çıkan Denizlili Mehmet Avcıl, koparmada 136 kg, silkmede 180 kg, toplamda 316 kg kaldırarak üç ayrı kategoride Gençler Türkiye Rekoru kırdı.

 

 

 

 

ÖĞRENCİLER GÜZEL SANATLAR KAMPINDA BULUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü öğrencileri yarıyıl tatilinde kış kamplarında buluştu. 12 ilde 12 farklı temanın işlendiği kış kamplarından birisi olarak Denizli’de 8 ilden 147 öğrencinin katılımıyla Güzel Sanatlar Kampı düzenlendi. Bursa, Çorum, Edirne, Giresun, Kırklareli, Kırşehir, Sinop ve Zonguldak’tan gelen öğrenciler farklı etkinliklerle beş gün boyunca misafir edildi.

 

SATRANÇTA DENİZLİ FARKI

Antalya’da düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonasına Denizli’den 94 sporcu katıldı. Turnuvada küçükler 11 yaş genel kategoride Ali Batuhan Bıyıksız ve yıldızlar 14 yaş kızlar kategorisinde Gülenay Aydın turnuvayı şampiyonlukla tamamladı. Dereceye giren 14 Denizlili sporcu milli takım havuzuna alındı.

 

 

 

 

OKUL SPORLARINDA SEZON TAMAMLANAMADI

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün koordinesinde gerçekleşen okul spor faaliyetlerinde yeni sezon hızlı başladı. Denizli’nin her bölgesindeki spor salonlarında farklı branşlarda okul takımlarının yarıştığı müsabakalarda İl Şampiyonları birer birer belli olup, grup ve Türkiye Şampiyonası aşamalarının hazırlıkları yapılırken pandemi dolayısıyla faaliyetler durduruldu.

 

 

 

GRUP GÜREŞ FİNALLERİ DENİZLİ’DE YAPILDI

Denizli’de 7-8-9 Şubat tarihlerinde Okul Sporları Güreş Grup Şampiyonası yapıldı. Yıldız erkekler kategorisinde düzenlenen şampiyona Hasan Güngör Spor Salonu’nda düzenlendi. Grekoromen stilde 15 ilden 154 sporcu, serbest stilde ise 14 ilden 136 sporcu olmak üzere toplamda 290 sporcu mindere çıktı.

 

 

 

 

 

 

JUDO’NUN EN İYİLERİ DENİZLİ’DE BULUŞTU

Anadolu Yıldızlar Ligi Judo Ege Grup finalleri 8-9 Şubat tarihlerinde Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu’nda yapıldı. 180 sporcunun katıldığı Ege Grup Finalleri sonunda dereceye girenler yarı finale katılmaya hak kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

DAMLA SU AVRUPADAN BRONZ ÇIKARDI

Türk Karatesinin gözbebeği sporculardan Denizlili Damla Su Türemen, 7-9 Şubat tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonasında tatamiye çıktı. Dünya ikinciliği apoleti bulunan sporcumuz başarılı performansını Avrupa şampiyonasında da sürdürdü. Kendisine madalya getiren üçüncülük maçında Fransız Cassandra Sampieri ile karşılaşan Damla Su, rakibini yenerek Avrupa 3.sü oldu.

 

MİNDERİN ALTIN ADAMI SÜLEYMAN KARADENİZ

Şubat ayında İtalya'nın başkenti Roma'da Avrupa Güreş Şampiyonası düzenlendi. Serbest stil 92 kg’da ilk turda İtalyan, çeyrek finalde Azeri, yarı finalde Gürcü rakiplerini geçerek finale kalan Denizlili Süleyman Karadeniz finalde İsviçreli Samuel Scherrer ile karşılaştı. Milli Güreşçimiz, Samuel Scherrer’i 3-0 yenerek Avrupa Şampiyonasının son günü milli takıma ilk altın madalyasını kazandırdı. Şampiyon Denizli’ye dönüşte çiçeklerle karşılandı.

 

 

VOLEYBOLDA FİNAL YOLU DENİZLİ’DEN GEÇTİ

Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından düzenlenen 2. Lig Kadınlar Yarı Final müsabakaları 4-6 Mart tarihlerinde Denizli’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu ile Hasan Güngör Salonunda oynanan maçlarda 16 takım mücadele etti.

 

 

 

 

TÜRKİYEDE İLK! CEZAEVİNDE KÖRLİNG OYNANDI

Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan çocuk ve gençler arasında “Floor Körling” turnuvası düzenledi. Denizli Ceza İnfaz Kurumu’ndaki gençlerin kişisel gelişimleri ve sosyal uyumlarına destek olmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik 12-18 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik yapıldı.

 

 

GENÇLİK MERKEZİNDE SİPERLİ MASKE ÜRETİMİ

Gençlik Merkezi, İstiklal Caddesinde bulunan hizmet binasında sağlık çalışanlarına destek amacıyla siperli maske üretimi gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde çalışanlar ve gönüllü gençler tarafından, yüzü bir bütün olarak koruyacak maskeler tasarlandı. Günde 400 adet üretilerek kurum ve kuruluşlarla paylaşılan siperli maskelerden, süreç boyunca toplamda 12.380 adet üretildi.

 

 

 

YURTLARDA KARANTİNA SÜRECİ

İl merkezinde bulunan oda ve yatak kapasitesi fazla üç öğrenci yurdu Prof. Dr. Cevat Akşit Yurt Müdürlüğü, İbni Haldun ve Fatma Yıldız Hanım Yurt Müdürlükleri karantina süreci boyunca ev sahipliği yaptı. Hollanda’dan yurda gelen 342 misafir, Arabistan’dan gelen 320 vatandaşımız ile Denizli’de karantinaya alınan kişiler 14 gün boyunca yurtlarda misafir edildi.

 

 

 

 

VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI

Pamukkale Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü 15 çalışanı ve 5 gönüllü genç ile pandemi sürecinde Kaymakamlık emrinde bulunan Vefa Sosyal Destek Grubunda yer aldı. Görevlerde 65 yaş üstü kişilerin yaşadığı 1322 haneye ulaşılarak ilaç ihtiyaçlarına cevap verildi.

 

 

 

 

 

ANTRENÖRLER 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİNDE

Gençlik Spor İl Müdürlüğü kadrosunda yer alan 22 branş antrenörü, pandemi sürecinde Valilik emriyle 112 Acil Çağrı Merkezinde görevlendirildi. Nöbetleşe görev alıp çağrılara cevap veren antrenörler, vatandaşların taleplerini ilgili birimlere aktarma görevi üstlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

GENÇLİK HAFTASI SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYGUN KUTLANDI

Korona virüs salgını milli bayramların kutlamalarını da farklı boyuta taşıdı. Her yıl 15–21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Gençlik Haftası için bu yıl sosyal mesafe kurallarına uygun kutlamalar gerçekleşti. Denizlili milli sporcular evlerinde ziyaret edilip hazırlanan hediyeler verildi. Antrenörler site gibi toplu yerleşim yerlerine giderek ses sistemi ile vatandaşlara çağrı yapıp balkonlara çıkmalarını, bu süreçte hareketsiz kalmamaları için balkonlardan spor egzersizleri yapmalarını teşvik etti. Hafta boyunca on-line yarışmalar, söyleşiler gerçekleşti. Satranç, Karate, Dart gibi branşlarda uygulamalı yarışmalar yapıldı.

 

 

GENÇLİK SPORDAN 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Gününün dördüncü yıldönümünde anma etkinlikleri pandemi önlemlerine uygun olarak düzenlendi. 15 Temmuz akşamı milli sporcular, zincir oluşturup Denizli sancağını elden ele taşıdılar. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanına sancağı son ulaştıran sporcu, burada Denizli Sancağını Vali Ali Fuat Atik’e takdim etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÖLGESEL ATLETİZM YARIŞMALARI DENİZLİ’DE DÜZENLENDİ

 

Bölgesel Atletizm yarışmaları 6 -7 Ağustos tarihlerinde Denizli’de düzenlendi. Büyükşehir Belediye Albayrak Olimpik Atletizm tesislerinin ev sahipliğini yaptığı yarışmalara 56 sporcu katıldı.

 

 

 

 

SPORCULAR TRİATLON’DA BULUŞTU

Türkiye Triatlon Federasyonu Temsilciliği tarafından üç etap halinde düzenlenen yarışmalar 13 Eylül Pazar günü Denizli’de yapıldı. Albayrak Spor Kompleksinde koşu etabı gerçekleşen yarışmaların yüzme etabı ise Atatürk Yüzme Havuzunda yapıldı.

 

 

 

DENİZLİLİ BİSİKLETÇİLER TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Gümüşhane’de düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası 261 sporcunun katılımıyla yapıldı. 19 takımın katıldığı Yıldızlar kategorisinde takım klasmanında Denizli Bisiklet Takımı Türkiye Şampiyonu olarak bir ilki başardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KROS TÜRKİYE ŞAMPİYONASI PAMUKKALE’DE DÜZENLENDİ

Türkiye Ferdi Kros Şampiyonası, 24 Ekim Cumartesi günü Denizli’de yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün koordinasyonunda, Türkiye’den 218 sporcunun katılımıyla gerçekleşen yarışlar, Pamukkale Kros Parkurunda düzenlendi. Şampiyonada Balkan 3000 metre şampiyonu Burcu Subatan, Avrupa Kros U20 üçüncüsü İnci Kalkan, Balkan Kros U20 şampiyonu Urkuş Işık gibi atletizmin önemli isimleri de koştu.

 

 

DÜNYA KUPASINDAN BRONZ ÇIKTI

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Aralık ayında düzenlenen Güreş Dünya Şampiyonasında Denizlili Milli Güreşçi Süleyman Karadeniz mindere çıktı. Serbest Stil 97 kiloda güreşen sporcumuz Ukraynalı rakibi Andriitsev’i 2-1 yenerek bronz madalyaya uzandı.

 

GENÇLİK SPOR YENİ BİNASINA TAŞINDI

1996 yılından beri Gümüşlerde ki spor kompleksi içinde yer alan binada hizmet veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, kampüs alanı bölgesinde ki yeni binasına taşındı. İl çapında geniş bir çerçevede hizmet veren

kurum, Polis Evi’nin karşı çaprazında Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’nin hemen üstünde yer alan adresinde birçok birimi tek bir merkezde toplamış oldu.

 

 

TAVAS YENİ SAHASINA KAVUŞTU

Tavas ilçe futbol sahası baştan aşağı yenilenerek modern bir tesis haline geldi. 1100 seyirci kapasiteli tesisin zemini, doğal çimden FİFA Standartlarına uygun FİFA Quality belgeli sentetik zemin şeklinde dönüştürüldü. Sahanın akşam saatlerinde de kullanılması için stad ışıklandırmaları konumlandı. Aynı anda dört takımın yararlanabileceği soyunma odaları, wc ve duş alanları yeniden yapıldı. Taraftarların daha uygun şartlarda müsabakaları izleyebilmeleri için pvc seyirci koltukları monte edildi. Tribün üstleri çelik konstrüksiyon çatı örtüsüyle kapatıldı. Stada elektronik skorboard takıldı ve son olarak çevre düzenlemesiyle birlikte saha tel örgüleri baştan sona yenilendi.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında gerçekleşen reklam sözleşmesi ile Tavas’a kazandırılan ilçe futbol stadı 3.239.203 TL’ye maloldu. Tesisin Ocak ayında hizmete gireceği kaydedildi.