GESİFED BAŞKANI KRİZ ESNAFA SERT VURDU DEDİ

GESİFED BAŞKANI KRİZ ESNAFA SERT VURDU DEDİ

GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ;Ekonomimizin temel direğini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler istihdamın %72,4 'ünü sağlamaktadır ve her

GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ;Ekonomimizin temel direğini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler istihdamın %72,4 'ünü sağlamaktadır ve her kriz ve belirsizlik dönemlerinde olduğu gibi Covid-19 salgınından en çok etkilenen ve zarar gören kesim olmuştur.

 

Hükümetin açıkladığı 4.6 milyar TL esnafa destek paketi geç olmakla beraber sürekliliği sağlandığında piyasalara olumlu yönde etki yaratacaktır. Orta ve uzun vadeli hibe destekleri ve düşük faizli krediler sağlanarak bu işletmelerin ayakta kalması sağlanmalıdır. Bununla beraber kriz döneminde krediye ulaşmakta zorlanan sanayi, ihracat ve turizmde istihdam sağlamaya yönelik KOBİ’lerin KGF(Kredi Garanti Fonu) destekli uzun vadeli kredilerle desteklenmesi ekonominin hızla toparlanmasına olanak sağlayacaktır. Öncelikli sektörlerde KÇÖ(Kısa Çalışma Ödeneği), vergi ve SGK prim indirimleri, kredi erteleme uygulamalarının bir müddet daha devamı küçük ve orta büyüklükte işletmelere büyük bir moral ve motivasyon desteği sağlayacaktır. Hızlı tedbirler sayesinde ekonomik hareketlilik sağlanarak salgının piyasalara olan negatif etkisi daha kısa sürede atlatılacaktır.

 

İşletmelere adeta can suyu olacak bu adımların bir an evvel uygulamaya geçirilmesi zaruri hale gelmiştir.

Gerekli düzenlemelerin yapılmasını iş dünyası olarak talep etmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Oktay Mersin

GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı

GESİFED Çatısı altındaki dernekler;

Aydın Girişimci Kadınlar Derneği (AGİKAD) , Aydın Genç İş İnsanları Derneği (AYGİAD), Bodrum Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği(DEGİAD), Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği(DESİAD), İş ve Meslek Kadınları Derneği-Denizli Soroptimist Kulüp (DENSOR), Didim Genç İş İnsanları Derneği (DİGİAD), Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği(GİKAD), Söke Genç İş İnsanları Derneği (SÖGİAD) Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği(TÜSİAD)