HIZLI TREN YAPALIM DERKEN, ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR OLUYOR

HIZLI TREN YAPALIM DERKEN, ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR OLUYOR

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ın Güney köyünde, YHT şantiyesinin köyün sulama göletini kullanarak yol açtığı sorunları yerinde inceleyerek, yetkililere seslendi.

“KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARTMAYIN”
YALIM: HIZLI TREN YAPALIM DERKEN, ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR OLUYOR
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ın Güney köyünde, YHT şantiyesinin köyün sulama göletini kullanarak yol açtığı sorunları yerinde inceleyerek, yetkililere seslendi.
“EKİLEN SEBZE VE MEYVELERDEN VERİM ELDE EDEMİYORUZ”
YHT şantiyesi (Kolin) köyün sulama göletini kullanarak, susuzluğa yol açtığını, yolların bakımsız bir hale dönüştüğünü, köylü vatandaşların kendilerine bildirdiklerini söyleyen Yalım, “Kolin şirketinin göleti kullanması, susuzluk sorununa yol açmış, köyün yollarını iş makineleri tarafından yoğun kullanılması yüzünden yollar çok kötü bakımsız hale gelmiş. Aynı şekilde köyün havası şantiyeden kaynaklanan patlamalar yüzünden gerçekleşen tozların, ekilen meyve sebzenin bu tozdan dolayı verim vermediğini köy halkı bizlere bildirdi” dedi.
“KÖYLÜMÜZÜN İHTİYAÇLARINA DOKUNMAYIN”
Uşak’ın Eşme İlçesine bağlı Güney Köyüne ziyarette bulunan Özkan Yalım, “Burada çok değerleri köylü arkadaşlarımızla ve kardeşlerimizle birlikteyiz. Bugün burada olmamızın sebebi Ankara’dan İzmir’e ulaşacak olan hızlı tren hattının buradan geçmesi ve onun getirmiş olduğu sorunlardır. Tabi hızlı tren yapılmak zorunda bunun yapılmasını hepimiz istiyoruz. Ancak Kolin Hızlı Tren Firması, burada açtığı tünelle trende kullandığı iş makinasının maalesef köylünün sulamada ihtiyacı olan suyu kullandığından dolayı köylü vatandaşlarımız beni aradı ve bizde bu sorunları duyurup çözülmesi için buradayız. Kolin firmasına sesleniyoruz! Siz kendi işinizi görürken köylünün kendi ihtiyacı olan sulamada kullandığı ekimde kullandığı suyu tüketmeyin diyoruz. Bunun yanında araçlara çalışırken hem can güvenliğini hem de yolun bozulmasıyla çıkan tozdan ciddi anlamda köylü zararlı. Biz buradan hem Karayollarını hem de Ulaştırma Bakanlığını, bu konuyla ilgilenen tüm yetkililere sesleniyoruz! Köylümüzün kendi ihtiyaçlarına dokunmayız! Aynı zamanda da köylümüzün ektiği tarım ürünlerine, başta ceviz olmak üzere bu ürünlerin kurumaması adına gereken işlemlerin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.
“SUYUMUZU KESMEYİN!”
Firmanın yol açtığı sorunlardan mağdur olan köylü vatandaşlar ise tepkilerini şöyle dile getirdi, “Köyümüzün toz sorunu, su sorunu ve can güvenliği sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Suyumuzu kesmesinler, almasınlar. Köyümüzde kolin şirketi var, köyümüzde çalışıyor bu şirket köyümüze ister istemez bazı sorunlar yaratıyor. Bunlardan en önemlisi su problemi. Biz buradaki köylüler olarak tünelin durdurulmasını istemiyoruz zaten böyle bir gücümüz de yok. Biz burada çiftçilik yapıyoruz bunun için suya ihtiyacımız var sadece bizim suyumuzu değil de başka alternatifleri değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun için sayın vekilimiz dilimize tercüman oldu.
Köyümüzde yaklaşık 300 tane koyunumuz, 100 tane büyükbaşımız var. Bu hayvanlar otluyor, otladıkları zamanlar derelerden su içiyoruz. Kolin şirketi önce bu beton kalıntılarını sağa sola dökmeye başladı. Biz oraya buraya dökmeyin bir çözüm bulun diyerek uyardık. Buldukları çözüm kalıntıları dereye dökmek oldu “
“DERE KULLANILAMAZ HALE GELDİ”
Özkan Yalım sözlerine şöyle devam etti, “Güney köyünde hızlı tren yapımının kolin şirketinin köyde mevcut olan dereden köylülerin hayvanları bu dereden su içiyordu tünel yapımındaki kullanılan mikserlerin betonu attıktan sonra mikserin temizlenirken yıkan mikserlerin betonla karışan suyu maalesef dereyi kullanılamaz hale getirmiş. Artık buradan ne hayvanlar su içebilir ne de sulama amaçlı olarak kullanılabilir. Yüzde 70’i beton haline gelmiş olan bir dere”