MESLEKTE ÖN YARGILI OLMAYIN

MESLEKTE ÖN YARGILI OLMAYIN

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) tarafından Enerya’nın katkılarıyla düzenlenen “Erol Özbal Basın Enstitüsü Dijital Dünya Haberciliği” eğitim programının üçüncüsü gerçekleştirildi.

“ÖN YARGILI OLMAYIN”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC)  tarafından Enerya’nın katkılarıyla  düzenlenen “Erol Özbal Basın Enstitüsü Dijital Dünya Haberciliği”  eğitim programının üçüncüsü gerçekleştirildi.

 

Programın bu haftaki bölümüne uzun yıllar Denizli’de Yeni Asır Gazetesi’nin şefliği ve Ege Bölge Haberler Müdürlüğü yapmış olan duayen Gazeteci Tevfik Tortamış katıldı.  

 

Tortamış,  katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Haber yazma teknikleri konusunda bilgi verdi.

Haberde istihbaratın önemine dikkat çeken Tortamış, “Bir haber yaparken en alttan başlamak gerekir. Habercilikte araştırmacı ve inatçı olmak lazım. Bir olayı herkesin gördüğünden farklı görmek gerekir. Bir haber yaparken mutlaka imla kılavuzuna uymak gerekir. Bilgisayarınızın yanında Türk Dil Kurumu’nun (TDK)  yazım kılavuzunu bulundurun.   Bir de habercilikte 5 N bir K kuralına uymak çok önemli” dedi.

 

Habercilikte ön yargılı olunmaması gerektiğini belirten Tortamış, “Bir habere giderken fotoğraf makinesi gibi olmak gerekir. Ön yargılı olmayın. Gideceğiniz bir haber öncesinde mutlaka ön bilgi edinin. Yani jeotermalle ilgili bir habere gidecekseniz, o konuyla  ilgili ön bilgi edinin. Haberde abartılı ifadelerden kaçınmanız lazım” diye konuştu. Eğitim programı soru cevap bölümüyle sona