NORMALLEŞME DÖNEMİNDE UÇAK SEFERLERİNİ ARTTIRIN

NORMALLEŞME DÖNEMİNDE UÇAK SEFERLERİNİ ARTTIRIN

DENTROD BAŞKANI MURAT GAZİ ŞEN AÇIKLAMASINDA PANDEMİ DÖNEMİNDE NORMALLEŞMEYE GEÇERKEN UÇAK SEFERLERİDE ARTMALI

PANDEMİ DÖNEMİNDE NORMALLEŞMEYE GEÇERKEN UÇAK SEFERLERİDE ARTMALI

 

Denizli ülkemizde ihracat açısından ilk 10 il, ithalat açısından da ilk 20 il arasında yer almakta olup, gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemizin en gözde illerinden biridir, ülkemize büyük bir katma değer yaratmaktadır.

 

Sadece dünya UNESCO doğa ve kültür mirası listesinde olan Pamukkale yi 2019 yılında 2 milyon 650 bin kişi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretçi sayısı ile ülkemizde en çok ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer hüviyetindedir.

 

 

Gerek sanayi, gerek turizm, gerekse ithalat ve ihracat rakamlarına bakarak Denizli ile rekabet içinde olan Kayseri, Gaziantep gibi illerin Anadolu’dan ticaretin merkezi İstanbul’a uçak ile ulaşım imkânı pandemi döneminden önce Denizli’nin en az 3 katı idi. Rekabet ettiğimiz bu illerin ayrıca aktarmalı olarak Ankara, İzmir, Antalya ve Avrupa ya uçak ile ulaşım imkânlarını da ilave ettiğimiz zaman Denizli ilinin en az 10 katı sayıya sahip uçak ile ulaşım imkanı mevcuttu.

 

Denizli’ye düzenli bir havayolu taşımacılığı olmadan bile bu kadar yerli ve yabancı ziyaretçi elde edilebiliyorsa, düzenli tarifeli seferler ile ziyaretçi sayısının daha da fazla artacağı aşikâr olup, uçak seferlerinin arttırılması Denizli ticaretine de ciddi katkı sağlayacaktır.

 

İlimizde gittikçe daha çok gelişme kaydeden sağlık turizmi ve üçüncü yaş turizmi önümüzdeki yıllarda gelişimini ve sektörel büyümesini ulaşım imkânlarının gelişmesiyle daha da hızlı bir şekilde sürdürebilecektir.

 

Sanayi, Turizm – havayolu ilişkisi karşılıklı yarara dayanan ve karşılıklı bağımlılık derecesi çok yüksek olan bir eğilim içerisindedir. Bu sektörlerin de yenilik ve gelişmelere açık olması birbirleriyle olan bağlantısını güçlendirmektedir. İlimizin tüm sektörlerde özellikle sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi ilimize düzenlenen sefer sayılarının pandemi döneminden sonra arttırılması ile daha hızlı ve mümkün olacaktır.

 

Tüm Denizli’nin beklentisi, İstanbul-Denizli arası uçak sefer saatlerinin kullanıma uygun saatlerde belirlenmesi ve en az Gaziantep ve Kayseri gibi Denizli iline uçak sefer sayılarının arttırılmasıdır.