TEOMAN SANCAR, FAİZLER İKİ KATINA ÇIKTI

TEOMAN SANCAR, FAİZLER İKİ KATINA ÇIKTI

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar “Pandeminin vurduğu esnafa bir darbede kamu bankalarından Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarında artışa gid

Sancar: “Pandeminin vurduğu esnafa bir darbede kamu bankalarından geliyor.”
 
FAİZLER İKİ KATINA ÇIKTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarında artışa gidildi.
 
Esnaf ve sanatkârlara Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme ve yatırım kredisi kullanımlarında uygulanan faiz oranları, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellendi.
 
 
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinin (ESKKK) kefaleti ve bankadan doğrudan kullandırılacak krediler için Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli tüm kredi türleri ve tüm vadelerde yıllık yüzde 17 olmak üzere yeni faiz oranı uygulanacak.
 
YANDAŞ MEDYANIN MÜJDE BALONU YİNE PATLADI
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’yi hatırlatarak şöyle konuştu:
 
 
“Yandaş medya ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nı “Kamu bankası 2021'de yüzde 100 faiz indirimi uygulayacak” şeklinde verdi. Oysa bu müjde değil, zaten uygulamada olan bir kredi uygulamasının 2021 yılında da devam edeceğidir. 
 
Pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnafa, yeni yılın ilk günlerinde güncellenen kredi faiz oranlarıyla bir şok daha yarattılar. Tükenme sınırına gelen esnaf kredi faiz oranlarının düşmesini beklerken, kamu bankaları %100’ e yakın faiz artırımı yaptı. 4 Ocak 2021 tarihinden sonra alınacak kredilerde faiz oranı 4,5 olarak değil 8,5 olarak yansıyacak. Bu benzeri görülmemiş bir darbedir. Korona sürecinde siftah yapamayan esnafın tabutuna son çivi de böylece çakılmış oldu.”