TURİZMDE İFLAS DALGASI ÜLKELERİ TEHDİT EDİYOR

TURİZMDE İFLAS DALGASI ÜLKELERİ TEHDİT EDİYOR

İFLASLAR PEŞ PEŞE GELİYOR..Japonya’dan Rusya’ya, Çin’den Almanya’ya dünyanın her yerinden ve her seyahat endüstrisinden her gün yeni bir iflas haberi geliyor.

Japonya’dan Rusya’ya, Çin’den Almanya’ya dünyanın her yerinden ve her seyahat endüstrisinden her gün yeni bir iflas haberi geliyor.

Kamu yönetimlerinin sağladığı desteklere rağmen iflaslar önlenemiyor.

Seyahat endüstrisinde domino etkisi olarak tanımlanan iflasların yaşanacağından endişe eden hükümetler bunu önlemeye yönelik düzenlemeler yapıyor.

Dünya Gazetesi Seyahat Endüstrisi sayfasındaki haberde şöyle deniyor: 

Almanya olası iflas durumunda tüketicilerin uğrayabileceği zararı karşılayacak Seyahat Sigortası Fonu kurmak üzere bir yetkili görevlendirdi.

Türkiye

Türkiye bunu BDDK üzerinden bankaların vadesi geldiği halde ödenmeyen krediler için yapılması gereken takip işleminin ertelenmesi ile yapıyor.

Almanya ilgili yasaya göre firmaların iflas başvurusunda bulunmaları için tanınan süreyi uzatacak şekilde düzenleme yaptı.

Ayrıca Federal Ekonomik İstikrar Fonu WSF üzerinden firmaları kredilendirerek iflasları önlemeye en azından ertelemeye çalışıyor.

İspanya da bu işi kamu kredi kuruluşu SEPI üzerinden şirketleri kredilendirerek yapıyor.

“El değiştirme yaşanacak”

Turizmde salgın sonrasında kısa vadede ciddi el değiştirmelerin yaşanacağı belirtiliyor.

JLL tarafından hazırlanan “Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Araştırma Raporu”nda 2021 yılına ilişkin şu öngörüler yer aldı:

“Turizm sektöründe salgın sonrası özellikle kısa vadede ciddi otel yatırımları ile el değiştirmeler ve konsolidasyon süreçleri söz konusu olabilir.''

Almanya

Almanya bir yandan iflas ile ilgili yasada düzenleme yaparken bir yandan da Lufthansa ve TUI ve FTI başta olmak üzere aralarında Novum otel grubu, Limuzin servisi Blacklane, tur operatörü Berge & Meer ve Galeria Karstadt Kaufhof ve Trendtours’un da olduğu seyahat endüstrisinin çok sayıda firmasına kamu kredi kurumu Federal Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) üzerinden 20 milyar Euro’ya yakın finans desteği vererek iflasları önlemeye çalışıyor.

İspanya

Turizmde iflas dalgasından korkulan ülkelerden biri de İspanya’da hükümet kamu kredi kuruluşu SEPI üzerinden sektörün değişik kesimlerinden firmalara 4 milyar Avroluk destek sağladı. Bu kapsamda son olarak Barcelo otel grubuna 320 milyon Euroluk destek sağlandı.

Japonya

Japonya’da pandemi nedeniyle 84 turizm firması iflas etti.

İngiltere

Avrupa seyahat endüstrisinin ikinci büyük pazarı İngiltere’de, 1 Nisan - 30 Haziran 2020 arasında 326 konaklama ve turizm işletmesi iflas ettiği. 643 şirketin de iflas aşamasında.

UKH Hospitality veri uzmanları yapılan bir anketin Birleşik Krallık'taki konaklama işletmelerinin dörtte üçünden fazlasının 12 ay içinde iflas riski altında olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Price Bailey ortağı Matt Howard beklenen iflaslar ile ilgili olarak şunları söyledi: “İflas etmemesi için hükümetin sağladığı mali yardımla ayakta kalan çok sayıda otel var. Hükümet desteklerinin turizmde İflasları bastırmasını bekliyorduk. Ama olmadı. Hükümet yardımı azaldığında bu şirketlerin çoğu iflas edecek. İşletmeler de her halükârda iflas edeceklerini biliyor.”

Amerika

Amerika havayolu şirketlerine 54 milyar dolarlık destek sağlamasına karşın iflasların önü alınamıyor.

 

alıntı kaynak https://www.turizmgazetesi.com/haber/turizmde-iflaslari-onleme-arayisi/80365?utm_medium=email&utm_source=EmailMarketing&utm_campaign=(B)++Turizmde+iflaslar%C4%B1+%C3%B6nleme+aray%C4%B1%C5%9F