VATANDAŞDAN YUMURTA SİMSARLARINA SERT TOKAT

VATANDAŞDAN YUMURTA SİMSARLARINA SERT TOKAT

Marketlerde 36 tl olan yumurta hızla fiyat yükseltip 40 tl sınırına dayanınca vatandaş koli yumurta almaktan vazgeçerek tane tane almaya başladı. Fiyatlar dip yaparak 20 tl oldu

Bir ay önce 36 TL ye kadar yükselen koli yumurta perakende fiyatlarında olağanüstü düşüş üreticileri iflas noktasına sürükleme tehdidinde. Marketlerde 36 tl olan yumurta hızla fiyat yükseltip 40 tl sınırına dayanınca vatandaş koli yumurta almaktan vazgeçerek tane tane almaya başladı. Marketlerde yumurta satışı dip yapınca hızla fiyat düşüt ve 20 tl  ortalamasına gğledi


İddialara göre Irak'a ihracatın kesilmesi  ve mevsimsel düşüşler üst üste gelince düşük kalibreli yumurtanın kolisi 18 TL ye, yüksek kalibreli yumurta kolisi 20 tl kadar düşmesi üzerine üreticiler isyan bayrağı çekti. Fiyatlarla kim oynuyor ?

 


Ayrıca Irak'a gönderilen yumurtaların alımının durdurulması, buna bağlı olarak da ihtiyaç fazlası yumurtanın varlığının oluşması yumurtanın koli fiyatını da düşürdü. Bir ara 36-38 liraya kadar çıkan büyük yumurta 20-22 liraya kadar düşerken, orta boyutlu yumurtaların kolisi de 16-17 liradan satışa çıktı. Vatandaş, birkaç ay öncesine kadar daha ucuza yumurta tüketebilirken, firmalar ise fiyatların bu kadar düşmesini sağlıklı bulmadığını belirtti.

Afyon Yumurta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Genç, “"63-72 gram large yumurtanın kolisi 18 lira. Ulusal marketlerde 30-36 liraya satılmasının üreticiyle ilgisi yok. Her şeyde olduğu gibi yine aracılar kazanıyor" dedi.